Η Μπαρτσελόνα και χωρίς τον Λιονέλ Μέσι δείχνει να τα καταφέρνει αρκετά καλά και αυτό το έδειξε και την νίκη με 1-4 επί της Μπέτις.

Οι ”μπλαουγκράνα” είδαν τον ηγέτη τους να αποχωρεί ως τραυματίας από το γήπεδο, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε και έφτασαν σε μία άνετη νίκη που τους φέρνει και στο +3 από την Ατλέτικο.

Ο Νεϊμάρ άνοιξε τον χορό των γκολ στο 35 λεπτό και δύο μόλις λεπτά ο Πέδρο με μία κούρσα έκανε με ωραίο τρόπο το 2-0. Τα υπόλοιπα δύο τέρματα της Μπαρτσελόνα ήρθαν από τον Φάμπρεγκας στο 63′ και στο 79′.

Για την Μπέτις κατάφερε να μειώσει στο φινάλε με πέναλτι ο Μολίνα.

ΜΠΕΤΙΣ: Σάρα, Στάινχεφερ, Κάρο, Τζόρντι Φιγκέρας, Νάτσο, Τσάβι Τόρες, Νόνο (75′ Χαβιέρ Ματίγια), Βερντού (63′ Τσούλι), Άλβαρο Βαντίγιο, Χουάν Κάρλος (67′ Ντίντακ Βιλά), Χόρχε Μολίνα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Μπάρτρα, Πουγιόλ, Μαρτίν Μοντόγια, Σονγκ, Φάμπρεγκας (80′ Σέρχι Ρομπέρτο), Τσάβι, Πέδρο, Νεϊμάρ (73′ Τέγιο), Μέσι (22′ Ινιέστα).