Σε παράσταση για έναν ρόλο μετατράπηκε το ντέρμπι της αγωνιστικής στην Ιταλία, με την Γιουβέντους να φτάνει σε άνετη νίκη επί της Νάπολι.

Η Γιουβέντους μπήκε με άγριες διαθέσεις στο παιχνίδι και αφού απείλησε στο πρώτο λεπτό με τον Πογκμπά, στο αμέσως επόμενο άνοιξε το σκορ με τον Γιορέντε.

Από εκεί και πέρα η Νάπολι δεν μπορούσε να απαντήσει, αφού οι ”μπιανκονέρι” έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο και αυτό φαίνεται και από το γεγονός πως από την ομάδα του Μπενίτεθ ο κορυφαίος του πρώτου μέρους ήταν ο Ρέινα.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτερη, ωστόσο η Νάπολι έπαιζε σίγουρα καλύτερα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Αλλά αυτό από μόνο του δεν έκανε κάτι και ο Πίρλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 74 λεπτό ήρθε για να ”σφραγίσει” την νίκη της Γιούβε.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με το εκπληκτικό γκολ του Πογκμπά στο 80′ που νίκησε τον Ρέινα και έκανε το τελικό 3-0.

Οι συνθέσεις

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Ογκμπόνα, Ίσλα, Βιδάλ, Πίρλο, Πογκμπά, Ασαμόα, Τέβες, Γιορέντε

Νάπολι (4-2-3-1): Ρέινα, Μάτζιο, Φερνάντες, Αλμπιόλ, Αρμέρο, Ινλέρ, Μπεραμί, Καγεχόν, Χάμσικ, Ινσίνιε, Ιγκουαΐν