Σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα, ο οποίος μπήκε με το δεξί στη φάση των ομίλων. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν 3-2 εντός έδρας της Ζυρίχης, αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο…

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να φανταστεί ο Απόλλων, ο οποίος αν και είδε να χάνεται το προβάδισμα των δυο τερμάτων, να μένει με δέκα παίκτες, κατάφερε να πετύχει το νικητήριο γκολ και να πάρει κεφάλι στη βαθμολογία.

Οι Κύπριοι μπήκαν δυνατά στο ματς, παρέσυραν τους Ελβετούς και στο 8′ άνοιξαν το σκορ. Ο Ρέζεκ έσπασε ωραία στον Παπουλή και ο Έλληνας μέσος με σουτάρα πέτυχε το πρώτο γκολ του Απόλλωνα στους ομίλους. Οι «κυανόλευκοι» είχαν το πάνω χέρι μέχρι το 25′ χωρίς πάντως να μπορούν να απειλήσουν. Η Ζυρίχη πήρε το πάνω χέρι και στο 29′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά το δυνατό σου του Τσικάουι σταμάτησε στο δοκάρι! Ο ίδιος παίκτης είχε ακόμα μια ευκαιρία, χωρίς όμως να σκοράρει. Ο Απόλλων όμως ήταν πιο αποτελεσματικός και στο 40′ ο Γκουγιόν με σουτάρα από 30 μέτρα πέτυχε το 2-0.

Η εικόνα στο β’ μέρος ήταν εντελώς διαφορετική, οι Κύπριοι έχασαν τη μάχη του κέντρου και τα διαδοχικά λάθη έφεραν σε… οχτώ λεπτά την ισοφάριση. Στο 50′ ο Κιουμέντο πέτυχε το 2-1 με δυνατό σουτ και στο 53′ ο Γιαπί – Γιαπό πέτυχε το 2-2. Βέβαια, στο 51′ θα μπορούσαν να είχαν όλα… τελειώσει αν ο Μεριέμ δεν έχανε κλασική ευκαιρία. Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, χωρίς φάσεις και με τον Απόλλωνα μάταια να προσπαθεί να απειλήσει. Στο 80′ βρέθηκε ένα βήμα πριν την… αυτοκτονία, αφού ο Γκουγιόν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Απόλλων όμως είχε τα ψυχικά αποθέματα και στο 87′ ήρθε η δικαίωση! Σέντρα του Ρέζεκ, αυτογκολ του Κοχ και οι «κυανόλευκοι» μπήκαν με το δεξί!

Βαθμό με Ούτσε η Βιγιαρεάλ

Ισοπαλία στο «Μπορούσια Παρκ», όπου Γκλάντμπαχ και Βιγιαρεάλ έμειναν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν γρήγορα ρυθμό και κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ μόλις στο 21′, όταν ο Χέρμαν με σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0. Οι Ισπανοί ισορρόπησαν γρήγορα και έψαξαν το γκολ, χάνοντας ευκαιρίες με τους Μπρούνο (28′), Κάνι (29′) και Βιέτο (30′, 36′). Οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο και απείλησαν με τους Χέρμαν (38′) και Χργκότα (41′) στην αντεπίθεση, όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Η πίεση των φιλοξενούμενων αυξήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τσερίσεβ (53′, 59′) να έχει καλές στιγμές και τον Ούτσε να βάζει το γκολ που άξιζε η Βιαγιαρεάλ στο 68′ μετά από ασίστ του Τριγκέρος. Μέχρι το τέλος είχαμε μόνο μία κλασική ευκαιρία, με τον Ντομίνγκεθ να μην μπορεί να δώσει τη νίκη στην Γκλάντμπαχ στο 74′.

Καραμπάγκ – Σεντ Ετιέν 0-0

Γκλάντμπαχ – Βιγιαρεάλ 1-1

Απόλλων – Ζυρίχη 3-2

Μπριζ – Τορίνο 0-0

Κοπεγχάγη – Ελσίνκι 2-0

Παρτιζάν – Τότεναμ 0-0

Μπεσίκτας – Αστέρας 1-1

Σάλτσμπουργκ – Σέλτικ 2-2