Με γκολ του Φακούντο Πάρα στο στο 88′ ο Αστέρας έμεινε όρθιος στην Πόλη (1-1) και πανηγύρισε πολύτιμη ισοπαλία απέναντι στην πολύ ποιοτική και κυρίαρχη στο ματς Μπεσίκτας!

Μεγάλο αποτέλεσμα πήρε ο Αστέρας Τρίπολης στην Πόλη. Το «πως» το κάνει ακόμα μεγαλύτερο! Η Μπεσίκταςήταν κυρίαρχη για 88′ λεπτά όμως επέδειξε ιδιαίτερη φλυαρία με το 1-0, ο Αστέρας άργησε να ρισκάρει δεν έκανε ευκαιρίες, όμως με την ασίστ του Ρόλε στον Πάρα βρήκε τον τρόπο για την μεγάλη απόδραση! Το 1-1 της Πόλης δίνει …τόνους ψυχολογίας στους πάικτες του Στάικου Βεργέτη για να είναι ακόμα καλύτεροι στη συνέχεια. Αν μη τι άλλο δεν γίνεται να τους ξεγράψει κανείς!

Α’ Ημίχρονο: Ο Αστέρα αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην άμυνα κυρίως από τα άκρα. Μέχρι να βρει τα πατήματά του στην Πόλη η Μπεσίκτας πρόλαβε να γίνει πολύ απειλητική. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ούζιακ προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοσίτσκι. Ο Αστέρας στάθηκε τυχερός και στην αμέσως επόμενη φάση με το σουτ του Τόρε αν περνάει άουτ. Στο 22′ οι παίκτες του Βεργέτη απείλησαν για πρώτη φορά με το γύρισμα του Παντελιάδη προς τον Μπαντιμπανγκά, ενώ κατάφεραν να φτιάξουν τη μεγάλη φάση με προσωπική ενέργεια του Ζησόπουλου. Ο μέσος του Αστέρας διένυσε 20 μέτρα με τη μπάλα στα πόδια αλλά το πέρασε μόλις άουτ. Το …δυστύχημα της υπόθεσης του πρώτου μέρους ήταν ότι πάνω που ο Αστέρας είχε ξεπεράσει την πολιορκία του πρώτου μέρους και άρχισε να πατάει καλά στο γήπεδο δέχθηκε το γκολ. Το μακρινό σουτ του Τόρε βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στο βάθος της εστίας για το προβάδιμα της Μπεσίκτας στο 33′. Κάπου εκεί η άμυνα της ομάδας της Τρίπολης σάστισε για να δεχθεί άλλη μία φάση με την προσπάθεια του Ούζιακ να περνάαι άουτ, ωστόσο βρήκε αλλα μία φάση με τον Λούι να βρίσκει με εξαιρετική σέντρα τον Μπαράλες, η κεφαλιά του οποίου πέρασε οριακά άουτ.

Β’Ημίχρονο: Η Μπεσίκτας συνέχισε να έχει την απόλυτη πρωτοβουλία στο ματς. Κυριάρχοι μεν λίγο φλύαροι δε οι Τούρκοι. Απέιλησαν σοβαρά στο 53′ με τον Σαχάν και τον τερματοφύλακα του Αστέρα να διώχνει. Γενικά ο Σαχάν αποτέλεσε τον πιο επικινδυνο παίχτη της Μπεσίκτας στο δεύτερο μέρος και τον μοναδικό που τελείωνε φάσεις. Το πρόβλημα του Αστέρα ήταν ότι άργησε πολύ να το πιστέψει. Οι παικτες του Βεργέτη δεν κατάφεραν να βγάλουν αντεπιθέσεις και οι αμυντικοί της Μπεσίκτας είχαν ένα εύκολο βράδυ. Εξαίρεση η κεφαλιά τουΜπαράλες άουτ στο 76′. Ήταν η πρώτη σοβαρή απειλή στο δεύτερο μέρος. Αυτή η φάση ήταν το έναυσμα για να πιέσουν οι πάικτες του Βεργέτη. Η Μπεσίκτας είχε πλέον ξεφουσκώσει και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν (έστω και αργά να το πιστεύουν). Στην μοναδική αξιόλογη φάση ο Ρόλε πέρασε για τον Πάρα ο οποίος βρήκε την άμυνα των Τούρκων ανοιχτή και εκτέλεσε για να στείλει όλους τους συντελεστές του Αστέρα στα ουράνια! Ήταν η πρώτη αξιόλογη φάση του Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Που κρίθηκε: Δεν αντιμετώπισε σωστά ο Αστέρας το ματς κυρίως λόγω απειρίας. Άργησε πολύ να ρισκάρει, αλλά ευτυχώς, στάθηκε τυχερός και σκόραρε στην μοναδική αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος. Αποτέλεσμα που του δίνει μεγάλη ένεση ηθικού για τη συνέχεια. Η Μπεσίκτας δεν είναι παίξε-γελάσε, ενδεχομένως να υποτίμησε το ματς στο τέλος και ο Αστέρας την έκανε να μετανιώσει.

Παίκτης από χρυσάφι: Ο Φακούντο Πάρα σε ένα ματς που ο Αστέρας έκανε τα …ελάχιστα για να αποδράσει με αποτέλεσμα από την Πόλη, εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα, εκτέλεσε τον Τούρκο τερματοφύλακα για να φέρει στην αγκαλιά του Αστέρα έναν πολύτιμο βαθμό.

Η σφυρίχτρα: Δεν αντιμετώπισε προβλήματα η διαιτησία. Γενικά ήταν ένα εύκολο βράδυ για το διαιτητικό τρίο.

Μπεσίκτας (Μπίλιτς): Ζενγίν, Ουισάλ, Σίβοκ, Φράνκο, Μότα, Χάτσινσον, Καβλάκ, Τερέ, Σαχάν (84′ Κερίμ), Εζιακούπ (69′ Σόσα), Πεκτεμέκ (30′ Τοσούν).

Αστέρας Τρ. (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Παντελιάδης (76′ Μουνάφο), Ζησόπουλος, Ουσέρο, Ρόλε, Μάτσα, Μπαντιμπανγκά (69′ Πάρα), Μπαράλες (84′ Γιαννιώτας).