Η Βιγιαρεάλ έμεινε πίσω στο σκορ στην έδρα της από την Ατλέτικο, αλλά τελικά ισοφάρισε σε 1-1 και έκοψε βαθμούς από την ομάδα του Σιμεόνε

Και οι δύο ομάδες σκόραραν από μία φορά, αλλά το θέμα είναι ότι αυτό έγινε με δύο αυτογκόλ. Αρχικά ο Μάριο στο 2 λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την Ατλέτικο, σημαδεύοντας όπως είπαμε την λάθος εστία.

Η Βιγιαρεάλ προσπάθησε να ισοφαρίσει και στο δεύτερο μέρος πίεσε για να το πετύχει. Τελικά το κατάφερε και αυτή με αυτογκόλ του Χουάνφραν 10 λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα και οι δύο ομάδες έμειναν κάπως έτσι στο 1-1.

Η ομάδα του Σιμεόνε έφτασε τους 34 βαθμούς, όσους και η Μπαρτσελόνα η οποία όμως αγωνίζεται σε λίγο απέναντι στην Μπέτις. Το ”κίτρινο υποβρύχιο” ανέβηκε στην τέταρτη θέση, έναν βαθμό πάνω από την Μπιλμπάο.