Το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά, αφού οι ”ερυθρόλευκοι” επικράτησαν άνετα με 4-0 στο ”Γ. Καραϊσκάκης”.

Ο αγώνας άρχισε με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο, αλλά μέχρι το 20 λεπτό δεν είχε γίνει κάτι σημαντικό στο παιχνίδι. Οι ΄΄ερυθρόλευκοι” σε εκείνο το σημείο απείλησαν με τον Μήτρογλου, ενώ ο ΠΑΟΚ όποτε πήγαινε να κάνει κάτι καλό έβλεπε τον Μανωλά και τον Σιόβα να τον κόβουν.

Στο 35′ άνοιξε το σκορ, με τον Κάμπελ να κάνει την σέντρα και τον Μήτρογλου με προβολή να κάνει το 1-0, σκορ που έμεινε και μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος πάλι δεν υπήρξε κάτι το σημαντικό, τουλάχιστον μέχρι το σημείο που έγινε το 2-0.

Ο Σαβιόλα ήταν ο σκόρερ και για ακόμα μια φορά δημιουργός ο Κάμπελ και το 2-0 στο 60 λεπτό ήταν γεγονός , με τον Ολυμπιακό να ”κλειδώνει” ουσιαστικά σε εκείνο το λεπτό την νίκη. Μετά ανέλαβε δράση ο Φουστέρ που μετά από κόρνερ του Χολέμπας πετάχτηκε και με κεφαλιά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των ”ερυθρολεύκων” στο 15΄ πριν την λήξη του ματς.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον εκπληκτικό σήμερα Κάμπελ, που μετά από δύσκολη προσπάθεια και τραγικά λάθη της άμυνας του ΠΑΟΚ όπως και του Χακόμπο ήρθε να κάνει το τελικό 4-0 στο 81′.

Πολύ κακή εικόνα του ΠΑΟΚ που θα περίμενε κάνεις να είναι τουλάχιστον πιο επικίνδυνος και να κυνηγήσει κάτι καλύτερο.