Με τις αναμετρήσεις των δυο αιωνίων ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική για την Α1 ανδρών. Ο Παναθηναϊκός έριξε 100αρα στην Καβάλα, που αντιμετώπισε όμως αρκετά προβλήματα, ενώ ο Ολυμπιακός ζορίστηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Αναλυτικότερα, σε ένα άδειο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε την ομάδα έκπληξη του πρωταθλήματος, την Καβάλα. Αξιόμαχη, δεν παράτησε σε κανένα σημείο τον αγώνα, προβλημάτισε τον πρωταθλητή Ελλάδος αφού στη δεύτερη περίοδο κατάφεραν και πέρασαν μπροστά στο σκορ (38-36 στο 17'). Ο Παναθηναϊκός όμως είχε σε καλή μέρα τον Σάτο, τον Βουγιούκα και τον Περπέρογλου, έδειξε χαρακτήρα και κέρδισε τον αγώνα με άνετη διαφορά 28 πόντων και τελικό σκορ 100-72.

Ο έτερος αντίπαλος του Παναθηναϊκού, Ολυμπιακός, είχε ακόμη πιο εύκολο έργο και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα. Ήδη απο το πρώτο ημίχρονο είχε εξασφαλίσει μια διαφορά της τάξης των 25 πόντων. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης  ήταν 70-94. Στα αρνητικά της ημέρας ο τραυματισμός του Τεόντοσιτς.