Η Σουόνσι «πλήρωσε» τη νύφη για τη Λίβερπουλ που προερχόταν κι από ήττα στο Γιουρόπα Λιγκ μεσοβδόμαδα και ξέσπασε στο παιχνίδι πρωταθλήματος. Οι «ρεντς» επιβλήθηκαν 5-0 στο «Άνφιλντ» προσφέροντας γκολ και θέαμα, όπως ακριβώς θα ήθελαν να τους βλέπουν σε κάθε αγώνα οι οπαδοί τους.

Το χορό των γκολ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο αρχηγός, Στίβεν Τζέραρντ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην επανάληψη του παιχνιδιού , η «κόκκινη» μηχανή πήρε για τα καλά μπροστά και άρχισε να σφυροκοπά αδιάκοπα την αδύναμη Σουόνσι.

Ο Κουτίνιο στο 46’ διπλασίασε τα τέρματα για τη Λίβερπουλ, ο Ενρίκε έκανε το 3-0 (50’) ενώ έξι λεπτά αργότερα «χτύπησε» κι ο Λουίς Σουάρες! Τον επίλογο στον θρίαμβο έβαλε ο Στάριτζ στο 77’ από την άσπρη βούλα κι εκείνος. Εξαιρετική εμφάνιση για τη Λίβερπουλ και σίγουρα μεγάλη ντόπα για τη συνέχεια.

Λίβερπουλ (Μπρένταν Ρότζερς): Ρέινα, Κάραχερ, Γκλεν Τζόνσον, Αγκερ, Χοσέ Ενρίκε, Ντάουνινγκ, Τζέραρντ, Λούκας (72' Αλεν), Κουτίνιο (60' Χέντερσον), Σουάρες (78' Μπορίνι), Στάριτζ.

Σουόνσι (Μίκαελ Λάουντρουπ): Φορμ, Τιεντάλι, Μονκ, Μπάρτλεϊ, Ντέιβις, Ντε Γκουζμάν, Αγουστιέν, Λαμά (64' Ράουτλετζ), Μπρίτον, Πάμπλο Ερνάντεθ (76' Νέιθαν Ντάιερ), Σέχτερ (82' Ράνχελ).