Χρειάστηκε να περάσουν δυόμιση μήνες και εννιά αγωνιστικές, αλλά η Βέροια έκλεισε τον πρώτο γύρο της Σούπερ Λίγκα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, επικρατώντας με το ευρύ 3-0 του Παναθηναϊκού. Η «βασίλισσα» παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο του δημοτικού σταδίου και με μπροστάρη τον Ιωάννου που σκόραρε δις (14’, 44’) και τον Μπαργκάν (55’) έφτασε σε μια εντυπωσιακή νίκη. Αντίθετα, οι παίκτες του Χουάν Ραμόν Ρότσα έμοιαζαν υπνωτισμένοι κατά διαστήματα και προβλημάτισαν με την εμφάνιση τους.

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή του αγώνα ήταν το γκολ από πλευράς Βέροιας στο 14ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Ολαϊτάν, ο Ιωάννου βρέθηκε αφύλακτος στη μεγάλη περιοχή των «πρασίνων» και νίκησε τον Καρνέζη για το 1-0! Τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων υπήρξαν καθοριστικός παράγοντας ώστε να μη μπορέσουν να φανούν απειλητικοί, ενώ η μοναδική καλή φάση στο πρώτο μέρος ήταν ένα μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου (26’), όπου μπλόκαρε τη μπάλα σταθερά ο Λόπεζ. Οι γηπεδούχοι επισκέφτηκαν εκ νέου τα καρέ του Καρνέζη στο 40ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του Αμαραντίδη δε βρήκε στόχο και τέσσερα λεπτά αργότερα σημειώθηκε το 2-0. Μετά από λανθασμένη έξοδο του Καρνέζη, ο Ιωάννου με κεφαλιά μπροστά σε κενή εστία διπλασίασε τα τέρματα της «βασίλισσας» και έτσι οδηγήθηκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να μοιάζουν ανήμποροι να ανατρέψουν την κατάσταση και τη Βέροια να προσπαθεί για το τρίτο γκολ. Η πρώτη ευκαιρία για να συμβεί αυτό έλαβε χώρα στο 49’, όταν ο Ολαϊτάν σε τετ-α-τετ με τον Καρνέζη ηττήθηκε από τον γκολκίπερ των «πρασίνων», ενώ ο τελευταίος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το δυνατό σου του Γκιγιέρμο (53’). Η πίεση συνεχιζόταν και ένα λεπτό αργότερα ο Καρνέζης έσωσε εκ νέου την εστία του, διώχνοντας με το πόδι τη μπάλα πριν περάσει την τελική γραμμή μετά από κεφαλιά του Καλί. Ο Μπαργκάν ήταν τελικά αυτός που έκανε το 3-0 στο 55’ με δυνατό σουτ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της «βασίλισσας»! Οι γηπεδούχοι είχαν μια ακόμα καλή στιγμή στο 67’, αλλά η μπάλα μετά από πολύ καλή ενέργεια και σουτ του Ολαϊτάν πέρασε λίγο άουτ. Ένα σουτ του Χουχούμη (73’), το οποίο κατέληξε άουτ ήταν η καλύτερη στιγμή του Παναθηναϊκού μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα, ενώ ο Λόπεζ απέκρουσε το σουτ του Σο στο 76’. Το παιχνίδι διεκόπη προσωρινά στο 90’ λόγω επεισοδίων, καθώς οπαδοί του Παναθηναϊκού μετακινήθηκαν προς την εξέδρα όπου βρίσκονταν οι φίλαθλοι των γηπεδούχων. Με την ένταση στις εξέδρες να μην έχει τελειώσει, ωστόσο, ο διαιτητής Θάνος σφύριξε τη λήξη του παιχνιδιού.

Ως εκ τούτου, η Βέροια ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και ατενίζει τον δεύτερο γύρο με μεγαλύτερη αισιοδοξία, ενώ οι «πράσινοι» που γνώρισαν την τρίτη εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα παρέμειναν στους 20 βαθμούς.

Βέροια (Καλαϊτζίδης): Λόπεζ, Γεωργιάδης, Καλί, Ορέστες, Αμαραντίδης, Γεωργέας, Καφές, Ολαϊτάν (85’ Καλτσάς), Γκιγέρμο, Μπαργκάν, Ιωάννου (87’ Κόστλι).

Παναθηναϊκός (Ρότσα): Καρνέζης, Μαρίνος, Βύντρα, Σισοκό, Βιτόλο, Μαυρίας (71’ Χουχούμης), Τοτσέ, Βελάσκες, Χριστοδουλόπουλος (59’ Σο), Ζέκα, Σπυρόπουλος (84’ Μπαρμπαρούσης).