Οι Χιτ γλύτωσαν τα χειρότερα στον πρώτο παιχνίδι των τελικών απέναντι στους Πέισερς και χρειάστηκαν το χέρι του “βασιλιά” για να μην ξεκινήσουν με το αριστερό αυτή την σειρά.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς λοιπόν καθόρισε τη μοίρα του πρώτου τελικού της Ανατολής. Με λέι απ στην εκπνοή της παράτασης ο "βασιλιάς" του ΝΒΑ έκανε το 103-102 επί των Πέισερς και χάρισε στους Χιτ την πρώτη νίκη τους (1-0) στο δρόμο προς τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Η εικόνα των πρωταθλητών προβλημάτισε πολύ σε αυτό το πρώτο παιχνίδι απέναντι στους καλά διαβασμένους Πέισερς. Πριν το μεγάλο καλάθι του ΛεΜπρόν που έδωσε την νίκη στους πρωταθλητές, ένα άλλο Buzzer Beater ήταν αυτό που είχε στείλει το ματς στην παράταση και συγκεκριμένα το τρίποντο του Τζορτζ με το σκορ στο 92-89 λίγα κλάσματα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη του αγώνα. Εκ των διακριθέντων των φιλοξενούμενων ο 23χρονος άσος με 27 πόντους και 5 ασίστ, ωστόσο εξαιρετικά πολύτιμη ήταν η παρουσία και του Γουέστ που πρόσθεσε 26 πόντους, ενώ 19 είχε ο Χίμπερτ.

Κορυφαίος των Χιτ, αλλά και του αγώνα αναμφίβολα ο ΛεΜπρoν Τζέιμς, με το ένατο triple-double της καριέρας του σε postseason. Ο ηγέτης του Μαϊάμι είχε 30 πόντους με 10 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, με τον Ντουέιντ Γουέιντ να τον ακολουθεί σημειώνοντας 19 πόντους. Καλή εμφάνιση και από τους Μπος, Άντερσεν, με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-21, 15-21, 27-23, 28-27 (11-10 παράταση)