Το έμαθε όμως και είναι πολύ χαρούμενος που η ομάδα του το κατάφερε! Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ερνέστο Βαλβέρδε, μετά τη λήξη της αναμέτρησης με τη Σκόντα Ξάνθης και την κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης, μίλησε για το παιχνίδι και αφιέρωσε το ρεκόρ στα 21 παιδιά της Θύρας 7 που χάθηκαν στις 8/2/1981.

Ο Βάσκος τεχνικός των «ερυθρολεύκων» αναφέρθηκε επίσης στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, στην επιστροφή του Ντουντού ενώ κλήθηκε να απαντήσει και στο αν το χαμηλό σκορ τον απογοητεύει ή όχι.

Αναλυτικότερα:

«Δεν ήξερα ότι το "δέκα στα δέκα" είναι ρεκόρ. Τώρα που το μαθαίνω χαίρομαι ακόμα περισσότερο. Τις νίκες στο Καραϊσκάκη και το ρεκόρ αυτό τα αφιερώνουμε σε αυτά τα παιδιά που χάθηκαν. Ήμασταν επηρεασμένοι όλοι από το χθεσινό μνημόσυνο και μας συγκίνησε η ενός λεπτού σιγή πριν από τη σέντρα. Χαιρόμαστε να κάνουμε τον κόσμο μας χαρούμενο.

Ήταν δύσκολο γιατί η Ξάνθη πάντα δυσκολεύει τον ΟΣΦΠ. Δεν μας επηρέασε ο αποκλεισμός από τον ΠΑΟΚ, απλά ήμασταν λίγο κουρασμένοι, κάτι που φάνηκε τα τελευταία λεπτά. Είναι όμως μία σημαντική νίκη, γιατί πλησιάζουμε προς το τέλος του πρωταθλήματος. Κάθε βαθμός είναι σημαντικός και μας φέρνει πιο κοντά στον τίτλο.

Θα μας στεναχωρούσε αν ήταν 1-0 εις βάρος μας και όχι υπέρ μας. Ο χώρος που έχουν οι επιθετικοί μας σε τέτοια ματς είναι μικρός και γι’ αυτό είναι δύσκολο να σκοράρουν. Το ντέρμπι είναι μακριά ακόμα. Εμείς κοιτάμε το ματς με τον Άρη, γιατί όπως και σήμερα, έτσι και σε εκείνο το παιχνίδι θα θέλουμε τη νίκη.

Τώρα για τον Ντουντού, θα βοηθήσει πολύ τον Ιμπαγάσα οργανωτικά αλλά και τον Μοντεστό αμυντικά. Η παρουσία του Ιμπαγάσα για μας είναι κάτι πολύ σημαντικό. Στηριζόμαστε σε αυτόν για να έχουμε αυτό το συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού».