Τέλος στην ευρωπαϊκή περιπέτεια του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να αποκλειστούν από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, αφού οι ισραηλινοί παρουσιάστηκαν πιο «δεμένοι» από το «συγκρότημα» του Έβαλντ Λίνεν. Η «ομάδα του λαού» εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το 2-1 του «Γ. Καραϊσκάκης» και με τον Κολαούτι στο 42΄ πήραν τη νίκη με 1-0 και συνεχίσουν στα πλέι οφ του Europa League. Τραγικός ο Ντιόγκο που στο 90΄ χτύπησε εκτός φάσης τον Στράουμπερ και αποβλήθηκε.

Παρά την αρχική πίεση της Μακάμπι, στην αρχή του αγώνα, στην συνέχεια ο Ολυμπιακός ισορρόπησε τον αγώνα και είχε κάποιες καλές στιγμές μπροστά από τα καρέ του Στράουμπερ, χωρίς ωστόσο να απειλήσει άμεσα τον πορτιέρο των ισραηλινών.

Όμως, στο 31΄ ο Ζαϊρί πέτυχε το γκολ, αλλά ο διαιτητής Μπάντι ανακάλυψε φάουλ… δύο μέρες νωρίτερα, με αποτέλεσμα να ακυρωθεί το τέρμα του Μαροκινού και να δούμε ένα διαφορετικό ματς.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Μακάμπι να ανεβάσει ρυθμούς και τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, σε μία φάση που η άμυνα του Ολυμπιακού «κοιμήθηκε», ο Κολαούτι με κεφαλιά νίκησε τον Νικοπολίδη και έδωσε σκορ πρόκρισης στην «ομάδα του λαού».

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν και προσπάθησαν να πετύχουν ένα τέρμα, όμως στην τελική προσπάθεια δεν είχε την απαραίτητη ηρεμία, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να πετύχει κάτι.

Ο Μεντούνγιανιν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Μακάμπι. Ο Βόσνιος μέσος, ήταν ο «εγκέφαλος» της ομάδας του Τελ Αβίβ και από τα πόδια του πέρασαν όλες οι φάσεις για τους ισραηλινούς. Βέβαια, τον τίτλο, μπορεί να τον πάρει και ο Ζιβ που ήταν ο άνθρωπος που έκανε την ασίστ στο γκολ του Κολαούτι.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 1-0

42΄ Κολαούτι

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Στράουμπερ, Σαμπάν, Νιβάλντο, Μεντούνγιανιν, Ιτζάκι (80΄ Άβιντορ), Ζιβ (86΄ Μαλούλ), Γκάφνι, Σιντιμπέ, Γιενί, Κολαούτι (69΄ Μπουζάγκλο), Στρουλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Μοντέστο (46΄ Τοροσίδης), Χολέμπας, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ντουντού, Μαρέσκα (70΄ Μήτρογλου), Ρόμενταλ, Ζαϊρί (58΄ Ιμπαγάσα), Όσκαρ, Ντιόγκο.

Διαιτητής: Λούκα Μπάντι (Ιταλία)

Κόκκινη κάρτα: Ντιόγκο (90΄)

Κίτρινες κάρτες: Μεντούνγιανιν, Γκάφνι, Γιένι – Αβρ. Παπαδόπουλος, Ζαϊρί, Μοντέστο