Ο Αστέρας επέβαλλε τον νόμο της Τρίπολης εις βάρος και του ΠΑΟΚ χάρη στο γκολ του Ναβάρο (24’), με συνέπεια οι Αρκάδες να πλησιάσουν τον «δικέφαλο του βορρά» στον ένα βαθμό και να μπουν εκ νέου στο παιχνίδι της δεύτερης θέσης. Με τη νίκη τους αυτή, οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη έφτασαν τις οκτώ σε εννιά εντός έδρας αναμετρήσεις και τα πάντα πλέον είναι ανοικτά για τη συνέχεια… Ο Αστέρας εμφανίστηκε καλύτερος και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες στον αγώνα, σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι σπατάλησαν ένα ολόκληρο ημίχρονο (πρώτο) και απείλησαν ελάχιστα στην επανάληψη.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία του παιχνιδιού από το ξεκίνημα και είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 5’ με τον Τσαμπούρη, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Γλύκος. Ένα φάουλ του Ράγιος δυο λεπτά αργότερα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ ο ΠΑΟΚ απείλησε με τον Αποστολόπουλο (9’), ο οποίος είδε τη μπάλα να κοντράρει στα πόδια του Πιπίνη μετά το σουτ που επιχείρησε και να καταλήγει σε κόρνερ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα άνηκε στον Αστέρα (17’) και συγκεκριμένα στον Περόνε που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σταφυλίδη και πλάσαρε τον Γλύκο, ο οποίος βρήκε τη μπάλα κι έπειτα εκείνη χτύπησε στο δοκάρι. Η ομάδα της Τρίπολης αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεση κι αν ο Γλύκος απέκρουσε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα το σουτ που έκανε ο Ράγιος στο 23’, ένα λεπτό αργότερα ο Ναβάρο έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για το 1-0! Ο ρυθμός έπεσε μετά την επίτευξη του γκολ, με τις δυο ομάδες να έχουν από μια ευκαιρία μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Συγκεκριμένα, ο Πιπίνης έκανε ένα σουτ στο 36’, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κατσουράνη και βγήκε κόρνερ, ενώ ο Σαλπιγγίδης με ένα μακρινό σουτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Φούλοπ (38’), ο οποίος μπλόκαρε σταθερά.

Ο «δικέφαλος του βορρά» εμφανίστηκε αρκετά βελτιωμένος στην αρχή της επανάληψης, αλλά και πάλι ο Αστέρας με ένα επικίνδυνο σουτ του Αλβάρεζ (49’) ήταν αυτός που είχε την πρώτη φάση, αν και η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Πιπίνης αποσόβησε τον κίνδυνο στο 50’, όταν μετά από σέντρα του Αποστολόπουλου, ο Αθανασιάδης βρέθηκε σε καλή θέση, ενώ στο 55’ έπειτα από κόρνερ του Φωτάκη και κεφαλιά του Κατσικά, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Φούλοπ. Ο Ουσέρο (56’) ήταν ο τελικός αποδέκτης μιας καλά οργανωμένης επίθεσης από πλευράς Αρκάδων, το πλασέ του όμως ήταν άστοχο. Στο 64’ ο Ράγιος θα συνεργαστεί με τον Ναβάρο, αλλά ο τελευταίος με δυνατό σουτ δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ. Ο Περόνε (70’) ήταν επίσης άστοχος, αφού η προβολή που επιχείρησε μετά από σέντρα του Ντε Μπλάσις κατέληξε άουτ. Ο Ρομπέρ που είχε μπει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα, δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ (84’) μετά από έξυπνη ασίστ του Πέλκα, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να μην ολοκληρώσουν μια καλή φάση. Ο Γλύκος απέκρουσε το καλά εκτελεσμένο φάουλ του Ράγιος (87’), ενώ το δυνατό σουτ του Πιπίνη (90+1’) πέρασε ελάχιστα άουτ κι αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι που έληξε με τους Αρκάδες να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη.

Αστέρας Τρίπολης (Τσιώλης):Φούλοπ, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Μπαρτολίνι, Σανκαρέ, Αλβάρεζ, Ουσέρο, Ράγιος (89’ Φραγκουλάκης), Ντε Μπλάσις (71’ Φορμίκα), Περόνε, Ναβάρο (90+2’ Κουρμπέλης).

ΠΑΟΚ (Δώνης): Γλύκος, Αποστολόπουλος, Λίνο, Σταφυλίδης (81’ Ρομπέρ), Κατσικάς, Κάτσε, Φωτάκης (74’ Πέλκας), Κατσουράνης, Λόρενς (46’ Βιβιάν), Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.