Σε ένα πραγματικά απίστευτο παιχνίδι, Τορίνο και Ίντερ ήρθαν ισόπαλες με 3-3.

Η Ίντερ πραγματικά όμως άξιζε κάτι παραπάνω, αφού έπαιζε με 10 παίκτες σε ολόκληρο τον αγώνα και παρόλα αυτά προηγήθηκε στο σκορ και ισοφαρίστηκε στο 90′.

Το παιχνίδι άρχισε πολύ άσχημα για την ομάδα του Ματζάρι, καθώς μόλις στο 5 λεπτό ο Χαντάνοβιτς έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε, αλλά ο Καρίσο που ήρθε από τον πάγκο έσωσε την εκτέλεση του Τσέρτσι και κράτησε το 0-0, παρά το γεγονός πως είχε μπει κρύος στο ματς.

Στο 21ο λεπτό όμως ο Ουρουγουανός τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο διαγώνιο σουτ του Φάρνερουντ και έτσι η Τορίνο προηγήθηκε με 1-0 εκμεταλευόμενη και το αριθμητικό αποτέλεσμα . Ωστόσο ένα φανταστικό ψαλιδάκι του Γκουαρίν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1 στα αποδυτήρια.

Η ”γρανάντα” μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ με τον Ιμομπίλε να πετυχαίνει στο 52ο λεπτό το 2-1. Και αυτό το προβάδισμα δεν κράτησε πολύ καθώς σχεδόν αμέσως ο Παλάσιο έφερε και πάλι το ματς στα ίσα.

Το φινάλε ήταν μοναδικό, με τους ”νερατζούρι” να ολοκληρώνουν μία σπουδαία ανατροπή και πάλ με τον Αργεντίνο φορ, αλλά να υπολογίζουν χωρίς τον Μπελόμο που με εκτέλεση φάουλ έκανε το τελικό 3-3 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Νταρμιάν, Βίβες, Μορέτι, Ντ’ Αμπρόζιο, Μπρίγκι (81′ Μπελόμο), Φάρνερουντ (49′ Ιμπόμπιλε), Γκάτσι, Πασκουάλε, Τσέρτσι, Μπαρέτο (76′ Μετζιορίνι)

Ίντερ (3-5-1-1): Χαντάνοβιτς (7′ Καρίσο), Ρολάντο, Ρανόκια, Ζεζούς, Ζόναταν, Γκουαρίν, Καμπιάσο, Ταϊντέρ (61′ Μπελφοντίλ), Ναγκατόμο, Κόβατσιτς, Παλάσιο (81′ Γουάλας)