Η Άρσεναλ μέσα σε τρία λεπτά κατάφερε και πέτυχε τρία γκολ, εκ των οποίων το ένα αυτογκολ, και έτσι πήρε μια άνετη νίκη με 3-0 εκτός έδρας απέναντι στην Άστον Βίλα, για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κανονιέρηδες» αν και δεν μπήκαν καθόλου καλά στο ματς πέτυχαν το πρώτο τους «διπλό» στο αγγλικό πρωτάθλημα, απέναντι στην Άστον Βίλα που είναι πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στα πρώτα 30 λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, αλλά στο 32΄ η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ με τον Μεσούτ Εζίλ, ο οποίος με αυτό το τέρμα πήρε σίγουρα μεγάλη «ψυχολογική» ανάσα.

Ο Γερμανός, που κινούταν αρκετά σε θέση «δεκαριού», μετά από πάσα του Γουέλμπεκ βρήκε δίχτυα για την Άρσεναλ πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα και δεύτερη φορά για το 2014.

Ο Εζίλ, που είχε ακούσει πολλά για τις εμφανίσεις του με τους «κανονιέρηδες», είχε σκοράρει τελευταία φορά για την αγγλική ομάδα στις 28 Απριλίου στην αναμέτρηση της Άρσεναλ με την Νιούκαστλ στο «Έμιρεϊτς».

Πριν προλάβουν καλά καλά οι οπαδοί της Άρσεναλ να πανηγυρίσουν το πρώτο γκολ, ο Γερμανός έβγαλε την πάσα στον Γουέλμπεκ, ο οποίος σκόραρε για το 2-0 και άνοιξε «λογαριασμό» με την φανέλα της νέας του ομάδας στο 34΄.

Με την ομάδα του Βενγκέρ να έχει πάρει… φωτιά ο Σισοκό στο 36΄ προσπαθώντας να βγάλει την μπάλα σε κόρνερ, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του και έτσι σφράγισε τη νίκη της Άρσεναλ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Άρσεναλ έψαξαν για ένα ακόμα γκολ, κάτι που δεν έγινε.

Ο Κράνιτσαρ «έδωσε» το βαθμό στην ΚΠΡ!

Η ΚΠΡ κατάφερε και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το εντός έδρας 2-2 με την Στόουκ, για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Η ομάδα του Χάρι Ρέντναπ βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε και ισοφάρισε και τις δυο και έτσι «γλίτωσε» την ήττα, ενώ η Στόουκ έχασε την ευκαιρία να πάρει τους τρεις βαθμούς, αν και είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Στόουκ ήταν καλύτερη και προηγήθηκε στο 11΄ με τον Ντιούφ. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ήταν ανώτεροι, αλλά όσο περνούσε η ώρα η ΚΠΡ έψαξε ένα γκολ και το πέτυχε με τον Κόλκερ στο 42΄, για το 1-1.

Η Στόουκ και πάλι όμως πήρε… κεφάλι στο σκορ με τον Κράουτς στο 51΄ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η ΚΠΡ ξανά κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και με μια ωραία εκτέλεση φάουλ του Κράνιτσαρ στο 88΄, έγινε το 2-2.

Μπέρνλι και Σάντερλαντ έμειναν στο 0-0, με τη νεοφώτιστη ομάδα στην Πρέμιερ Λιγκ να μην έχει καταφέρει ακόμα να κάνει την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Με δυο γκολ του Παπίς Σισέ στο 73΄ και στο 87΄ η Νιούκαστλ ισοφάρισε σε 2-2 την Χαλ και έτσι πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Για την Χαλ ο Γέλαβιτς είχε ανοίξει το σκορ στο 48΄ και ο Ντιαμέ είχε κάνει το 2-0 στο 68΄.

Δεύτερη η Σαουθάμπτον!

Η Σουόνσι, έκανε δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά απέναντι την Σαουθάμπτον, η οποία έφτασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι «κύκνοι» έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 39΄, μετά την αποβολή του Μπόνι και προσπάθησαν να κρατήσουν το μηδέν πίσω, αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο 80΄ ο Γουανιάμα, μετά από ασίστ του Πελέ, έκανε το 1-0 για την Σαουθάμπτον, η οποία είναι εδώ και τρια ματς αήττητη στην Πρέμιερ Λιγκ.