Η φετινή Έβερτον είναι εντυπωσιακή και το έδειξε και στο Λόνδινο όπου και πήρε τον βαθμό από την Άρσεναλ.

Η ομάδα του Κέβιν Μιραλάς ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο ”Emirates” και οι ”κανονιέρηδες” δεν πήραν ανάσα στο πρώτο εικοσάλεπτο. Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι ισορόπησε και η Άρσεναλ έχασε την μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει στο 27′ με τον Γκιμπς να μην βρίσκεται την μπάλα μετά από παράλληλη πάσα του Καθόρλα. Στο τέλος του πρώτου μέρους και πάλι οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Ζιρού να μην μπορεί να νικήσει τον Χάουαρντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ πήρε τα ηνία και πίεσε για το γκολ, με τον Καθόρλα να μην κάνει καλό τελείωμα στο 51′ και να χάνει μοναδική ευκαιρία. Η Άρσεναλ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 71′ ο Φλαμινί είδε την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι. Δεν έγινε το ίδιο όμως και λίγα λεπτά αργότερα.

Ο Ροζίτσκι έκανε την σέντρα, η μπάλα τελικά κατέληξε στον Οζίλ και ο Γερμανός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε ο Ντελοφέου και με ένα εκπληκτικό σουτ από τα δεξία έκανε το τελικό 1-1, σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που το σκορ ήταν δίκαιο, αλλά η Άρσεναλ θα μπορούσε να το ”κλέψει”. Και το λέμε αυτό γιατί στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ζιρού και πάλι θα μπορούσε να δώσει την νίκη στην ομάδα του, αλλά και πάλι η μπάλα πήγε στο δοκάρι.