Ο τελικός του Champions League τελείωσε με την Μπάγερν Μονάχου νικήτρια. Οι Γερμανοί θα αντιμετωπίσουν στο Super Cup Ευρώπης την Τσέλσι η οποία κατέκτησε το Europa League. Αλλά πριν από αυτό ας δούμε μερικές περίεργες συμπτώσεις μεταξύ των δύο φετινών τελικών.

Αρχίζουμε με το γεγονός πως και οι δύο επικράτησαν των αντιπάλων τους (Μπενφίκα και Ντόρμουντ) με 2-1. Τόσο η Μπάγερν όσο και η Τσέλσι επίσης ήταν τυπικά φιλοξενούμενες.

Συνεχίζουμε με τα πιο περίεργα. Για την Τσέλσι ο Τόρες άνοιξε το σκορ στο 60', ενώ το ίδιο έπραξε και εχθές ο Μάντζουκιτς για την Μπάγερν. Ακριβώς στο ίδιο λεπτό και οι δύο. Τα γκολ των Μπενφίκα και Ντόρμουντ οι οποίες και είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 μπήκαν στο 68', ενώ και τα δύο είναι με πέναλτι.

Ενώ και η Τσέλσι, όπως και η Μπάγερν επικράτησαν τελικά των αντιπάλων τους με 2-1 πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Ο Ιβάνοβιτς για τους ''μπλε'' στις καθυστερήσεις και ο Ρόμπεν για τους ''βαυαρούς'' στο 89' λεπτό.