Με γκολ του Αγγλου στο 91' η Λίβερπουλ πέρασε από το «Ιγουντ Παρκ» με 2-3 επί της Μπλάκμπερν και έβαλε τέλος σε ένα σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη.

Αν και βαθμολογικά δεν έχει κανένα ενδιαφέρον, οι Reds έβαλαν τέλος στην κατρακύλα του ενός βαθμούς σε τέσσερα ματς και με νίκη στην έδρα της Μπλάκμπερν επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα σε έναν απίθανο αγώνα, στον οποίο έπαιζαν με δέκα από το 25'. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Αντι Κάρολ, ο οποίος αφού απέφυγε να πετύχει ένα μοιραίο αυτογκόλ έγινε ήρωας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά που χάρισε τη νίκη στην Λίβερπουλ βάζοντας παράλληλα τέλος σε επιθετική ανομβρία 517 λεπτών. Παρά τη νίκη και το ματς περισσότερο η ομάδα του Κένι Νταλγκλίς βρίσκεται στο -33 από την πρώτη της Premier League, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και βάσει της εικόνας που παρουσιάζει πρέπει να είναι ευχαριστημένη που θα παίζει του χρόνου στην Ευρώπη μέσω του League Cup. Η Μπλάκμπερν παρέμεινε στη ζώνη του υποβιμασμού, ισόβαθμη με Γουίγκαν και ΚΠΡ, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για την Λίβερπουλ και δύο γκολ στα πρώτα λεπτά. Στο 13' μετά από μπαλιά 60 μέτρων του Σκρτελ, ο Μπέλαμι βγήκε στα δεξιά και με συρτή σέντρα πάρε-βάλε έδωσε τη δυνατότητα στον Μάξι Ροδρίγες να κάνει το 0-1 και τρία λεπτά μετά ο Αργεντινός τελειώσε τη φάση σε κενό τέρμα μετά από αποτυχημένη προσπάθεια του Κάρολ (0-2). Στο 25' άρχισε να χαλάει το πράγμα για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Ντόνι ανέτρεψε τον Χόιλετ και είδε κόκκινη. Ο Ρέινα ήταν τιμωρημένος και θέση κάτω από τα δοκάρια πήρε ο τρίτος τερματοφύλακας, Τζόουνς, ο οποίος είχε να παίξει από τον Απρίλιο του 2011, όταν αγωνιζόταν δανεικός στην Ντέρμπι, όμως στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα μπλόκαρε το πέναλτι του Γιακούμπου! Ο Νιγηριανός πήρε την εκδίκησή του στο 36' με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ και το 1-2 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ηταν αυτός που είχε δώσει δικαίωμα στην Λίβερπουλ να αναπενεύσει, όμως στο δεύτερο μέρος ο Τζόουνς έκανε μία από της γκάφες που θα βλέπουμε τα επόμενα χρόνια σε video στο youtube και θα γελάμε. Από βολέ έστειλε τη μπάλα στον Γιακούμπου, εκείνη υψώθηκε και όταν πήγε να την μπλοκάρει την έχασε μέσα από τα χέρια του και στη συνέχεια ανέτρεψε τον επιθετικό της Μπλάκμπερν! Ο ρέφερι έδειξε τη βούλα και ο Αγιεκμπένι αυτή τη φορά εκτέλεσε σωστά για το 2-2. Στο 77' ο Τζόουνς αναγκάστηκε σε εντυπωσιακή επέμβαση σε προσπάθεια του Κάρολ να σκοράρει με αυτογκόλ, όμως ο Αγγλος έγραψε το φινάλε με τον καλύτερο τρόπο με κεφαλιά μετά από κεφαλιά-πάσα του Αγκερ για το τελικό 2-3 στο 91'…

Οι συνθέσεις

Μπλάκμπερν (Στιβ Κιν): Ρόμπινσον, Μάρτιν Ολσον, Σ. Νταν, Ορ, Χάνλεϊ, Ντ. Νταν (76' Λόου), Ν' Ζονζί, Μάρκους Ολσον, Γιακούμπου, Φορμίκα (73' Ροτσίνα), Χόιλετ.

Λίβερπουλ (Κένι Νταλγκλίς): Ντόνι, Τζόνσον (53' Αγκερ), Σκρτελ, Κοάτες, Φλάναγκαν (26' Τζόουνς), Μάξι Ροδρίγες (78' Ενρίκε), Σπίρινγκ, Χέντερσον, Σέλβι, Μπέλαμι, Κάρολ.

Διαιτητής: Τέιλορ