Μόνο ένα τέρμα απέχει από το να γράψει ιστορία ο Μίροσλαβ Κλόζε που με το γκολ που σημείωσε στο 2-2 της Γερμανίας με τη Γκάνα, έφτασε τα 15 συνολικά σε Μουντιάλ, ισοφαρίζοντας τον μεγάλο Ρονάλντο.

Ο 36χρονος στράικερ των “πάντσερ”, άνοιξε λογαριασμό σκοράροντας σε τέταρτη σερί διοργάνωση Παγκοσμίου Κυπέλλου και το ραντεβού με την ιστορία, δεν αργεί πολύ απ’ότι φαίνεται.

Ο διεθνής Γερμανός -γεννημένος στην Πολωνία- της Λάτσιο, έχει πετύχει πέντε γκολ στο Μουντιάλ του 2002, πέντε το 2006 όταν και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του τουρνουά και τέσσερα το 2010.

Κάνε κλικ και πάρε 100% Μπόνους έως €100!

2002

Ένας σπουδαίος ποδοσφαιριστής πέταξε… φωτιές στον όμιλο της Γερμανίας σκοράροντας και στα τρία παιχνίδια. Η συνέχεια ήταν υπόθεση Μπάλακ μέχρι που οι δυο τους και η υπόλοιπη παρέα, βρήκαν μπροστά τους τη μεγάλη Βραζιλία του Ρονάλντο (2-0 οι Βραζιλιάνοι στον τελικό).

Στο εμφατικό 8-0 των Γερμανών με τη Σαουδική Αραβία, ο Κλόζε με το καλημέρα στη διοργάνωση, πέτυχε χατ-τρικ (20′, 25′, 70′). Στο επόμενο παιχνίδι με την Ιρλανδία (1-1) σκόραρε στο 19′ ενώ έβαλε την προσωπική υπογραφή του και στο τελευταίο ματς του γκρουπ με το Καμερούν (2-0), στέλντοντας τη μπάλα στα δίχτυα στο 79ο λεπτό.

2006

Το Παγκόσμιο Κύπελλο διεξάγεται στα γήπεδα της Γερμανίας, κάτι σαν εντός έδρας μάχη για τον Κλόζε που “χτύπησε” ξανά από τη φάση των ομίλων!

Όχι με χατ-τρικ αλλά πετυχαίνοντας δύο γκολ στην πρεμιέρα των “πάντσερ” με την Κόστα Ρίκα (4-2), ο Κλόζε έδειξε ότι βρίσκεται σε εξίσου καλή κατάσταση όπως τέσσσερα χρόνια πριν. Η συνέχεια; Ανάλογη!

Άλλα δύο γκολάκια στα δίχτυα του Εκουαδόρ στο 4′ και το 44′ στο 3-0 Γερμανίας ενώ το 5ο ήρθε στη φάση των 8″ και στο 90ο λεπτό του 1-1 με την Αγγλία.

Tα πέντε αυτά τέρματα τον ανέδειξαν πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης του χάρισαν στο τέλος και το “χρυσό παπούτσι”.

2010

Και περνάμε στο Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής εκεί όπου πάλι η Γερμανία αποκλείστηκε ένα βήμα πριν τον τελικό όπως το 2006. Και τι σύμπτωση… Οι ομάδες που την απέκλεισαν, Ιταλία και Ισπανία, στον τελικό σήκωσαν την κούπα!

Ο Μίροσλαβ Κλόζε και η σχέση του με τα αντίπαλα δίχτυα, συνεχίστηκε. Τέσσερα τέρματα στο τουρνουά, αρχής γενομένης στο 4-0 της ομάδας του με τυην Αυστραλία (26′).

Στους “16” οι Γερμανοί πέτυχαν πάλι την Αγγλία που εκείνη τη φορά υπέφεραν όμως… 4-1 και γκολ Κλόζε του έμπειρου φορ στο 20′.

Στην επόμενη τεσσάρα της εθνικής του με την Αργεντινή (4-0) στα προημιτελικά, ο Κλόζε σκόραρε δις (68′, 89′) και έφτασε τα τέσσερα τέρματα και συνολικά τα 14…

Μέχρι που φτάσαμε στο Μουντιάλ της Βραζιλίας…

2014

Το 15ο γκολ του διεθνή Γερμανού που ισοφάρισε το “φαινόμενο”, ήρθε στο 71ο λεπτό του αγώνα με τη Γκάνα το βράδυ του Σαββάτου. Tο απίστευτο στατιστικό για τον Ρονάλντο είναι πως και το δικό του γκολ σημειώθηκε το 2006 με αντίπαλο τη Γκάνα επί… γερμανικού εδάφους! Μερικές φορές η ιστορία παίζει περίεργα παιχνίδια ε;

Εκπληκτική κεφαλιά και 2-2!

Δείτε στο ακόλουθο βίντεο τα προηγούμενα 14 γκολ του Κλόζε στη διοργάνωση συγκεντρωτικά.