Μετά από μια ακόμα αρκετά καλή εμφάνιση, η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ και πραγματοποίησε τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη που την έφερε σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού! Το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού σημείωσε ο Γκερέιρο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 12ο λεπτό, ενώ η «Ένωση» είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 84’, αλλά ο Περιστερίδης απέκρουσε το πέναλτι του Κατίδη και νίκησε σε τετ-α-τετ τον Μητρόπουλο. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Νέας Σμύρνης θα μπορούσε να είχε φέρει το ματς στα ίσια με τον Καμπάνταη (71’), αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κωνσταντόπουλου. Ως εκ τούτου, ο Πανιώνιος παρέμεινε στην 8η θέση με 25 βαθμούς. Στο άλλο ματς της ημέρας, η Ξάνθη ερχόμενη με φόρα από τη νίκη στην Τούμπα, επιβλήθηκε του Πλατανιά με 2-0 στην έδρα της χάρη στα τέρματα των Ράνου (56’) και Μάνταλου (66’ πέν.), ενώ ο Ράνος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή (δεύτερη κίτρινη) στο 84ο λεπτό και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Αυτό το τρίποντο δίνει σημαντική βαθμολογική ανάσα στους Ακρίτες, αλλά βάζει σε μπελάδες τους Κρητικούς που πλέον βρίσκονται πολύ κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.