Μοιάζει με ψέμα, όμως πρόκειται για γεγονός. Ο Ρομπέρ Πιρές φόρεσε τη φανέλα της Θύελλας Ραφήνας και έλαβε μέρος σε φιλικό κόντρα στην ΑΟ Μυκόνου.

Ο πρωταθλητής κόσμου (1998) και Ευρώπης (2000) με την Εθνική Γαλλίας απολαμβάνει τις διακοπές του στη χώρα μας και κατά τη διάρκεια επίσκεψής του στη Ραφήνα αποδέχτηκε την πρόσκληση των ανθρώπων της Θύελλας να αγωνιστεί στο φιλικό.

Αν και αγωνίστηκε μόλις για 45 λεπτά, πρόλαβε να σημειώσει ένα γκολ αλλά και να βγάλει ασίστ για το νικητήριο τέρμα της ομάδας της Ραφήνας στο 85ο λεπτό (3-2).

Όπως ήταν λογικό ο Γάλλος σούπερ σταρ έγινε αντικείμενο λατρείας καθώς όσοι βρέθηκαν στο Δημοτικό Γήπεδο Ραφήνας δεν έχασαν την ευκαιρία να τον προσεγγίσουν, να τον χαιρετίσουν και να φωτογραφηθούν μαζί του.