Στο λονδρέζικο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Αγγλία, η Τότεναμ επικράτησε 2-1 της Άρσεναλ στο «White Hart Lane» και «σκαρφάλωσε» στην 3η θέση του πίνακα της Premier League αφήνοντας πίσω της την Τσέλσι! Τα «σπιρούνια» συνεχίζουν σε ρυθμούς Τσάμπιονς Λιγκ, κάτι που δεν συμβαίνει και με την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ που παρέμεινε πέμπτη.

Οι γηπεδούχοι έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη τους σε δύο λεπτά. Δεν χρειάστηκαν παραπάνω. Την αρχή έκανε ο Μπέιλ στο 37’ για να διπλασιάσει τα τέρματα της Τότεναμ ο Λένον (39’) βάζοντας φωτιά στην εξέδρα! Για τους «κανονιέρηδες», ο Μερτεζάκερ (51’) απλά μείωσε σε 2-1 στην επανάληψη του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Βίλας Μπόας με τη νίκη αυτή αύξηση τη διαφορά της στο +7 από την Άρσεναλ. Στα άσχημα, οι τραυματισμοί των Αντεμπαγιόρ και Ντεμπελέ που αποχώρησαν από τον αγώνα.

Συνθέσεις:

Τότεναμ: Γιορίς, Βερτόνχεν, Ντόουσον, Άσου Εκοτό, Γουόκερ, Λένον, Πάρκερ, Μπέιλ, Σίγκουρντσον, Αντεμπαγιόρ (66’ Ντεφό), Ντεμπελέ (87’ Λίβερμορ)

Άρσεναλ: Σέζνι, Μερτεσάκερ, Βερμάελεν, Μονρεάλ, Τζένκινσον (60’ Ροσίτσκι), Αρτέτα (77’ Ποντόλσκι), Γουίλσιρ, Γουόλκοτ, Ράμσεϊ, Καθόρλα, Ζιρού