Εξαιρετικά άτυχος στάθηκε στο χθεσινό ματς κόντρα στους Λετονούς ο Αλ.Τζιόλης που υπέστη ρωγμώδες κάταγμα κνήμης και θα μείνει εκτός αγωνιστικών χώρων για τέσσερις μήνες. Ο Τζιόλης έπαθε τη ζημιά στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν στην προσπάθεια του να ανακόψει επίθεση των Λετονών, δέχτηκε κλοτσιά στην κνήμη από αντίπαλο. Ο 25χρονος μέσος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπου έγινε η εκτίμηση του τραυματισμού του. Η απουσία του Τζιόλη έχει δημιουργήσει πονοκέφαλο στο Φ.Σάντος καθώς βλέπει τις επιλογές του για το ματς της Τρίτης κόντρα στο Ισραήλ, να περιορίζονται μετά και την τιμωρία του Τοροσίδη λόγω καρτών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Εθνική εχθές έδειξε όρεξη και πάθος. Κατά διαστήματα έπιασε αρκετά καλή απόδοση και η κατοχή μπάλας ήταν συντριπτικά υπέρ της γαλανόλευκης. Το τελικό 1-0 την αδικεί αν σκεφτούμε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και τη θέληση των διεθνών να ικανοποιήσουν τους (ομολογουμένως λίγους) φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες. Οι Λετονοί περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και ο Μ.Σηφάκης τα περισσότερα λεπτά ήταν απλός θεατής του αγώνα. Το γκολ για την Εθνική ήρθε στο 55ο λεπτό όταν Τοροσίδης και Κατσουράνης έπαιξαν υποδειγματικά το 1-2 με τον Τοροσίδη να στέλνει μ’ένα αριστερό σουτ από το ύψος του ημικυκλίου τη μπάλα στα δίχτυα του Λετονού γκολκίπερ.

Στη βαθμολογία Γεωργία και Ελλάδα έχουν από 5 βαθμούς, Κροατία και Ισραήλ από 4, Λετονία 3 και χωρίς βαθμό παραμένει η Μάλτα.

Την ερχόμενη Τρίτη η Εθνική φιλοξενεί το Ισραήλ για την τέταρτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro2012.