Με το ευρύ 4-0 νίκησε η Ξάνθη τον Πανιώνιο στα Πηγάδια για τη 14η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα και κατάφερε να πάρει μεγάλη βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας, ενώ αντίθετα οι «κυανέρυθροι» γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα στη φετινή σεζόν μετά από τα ανεπιτυχή αποτελέσματα με Αστέρα και Παναθηναϊκό. Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να ανατραπεί πλήρως η κατάσταση, αφού τα γκολ των Μαρίν (31’), Γούτα (34’) και Ονουάτσι (41’) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Ακριτών, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 80ο λεπτό. Από κει και πέρα, Αστέρας και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στην Τρίπολη, με τον Γιαννιωτά να ανοίγει το σκορ στο 23’ με πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, αλλά ένα αυτογκόλ του Γιαννίτση (78’) έδωσε το βαθμό στους Αρκάδες. Ο Έγκον, ωστόσο, θα μπορούσε να είχε δώσει τη νίκη στην ομάδα του Αστέρα στο τέλος, αλλά την πρώτη φορά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και τη δεύτερη ο Διούδης απέκρουσε το πέναλτί του. Νωρίτερα, Πλατανιάς και Βέροια έμειναν στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τεράστια ευκαιρία για το διπλό, αλλά ο Κηπουρός απέκρουσε το πέναλτι του Ιωάννου στο 81ο λεπτό.