Ένα 20λεπτο αποδείχθηκε αρκετό στη SKODA Ξάνθη για να νικήσει με σκορ 2-1 την Καλλονή. Εξαιρετικοί σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με Σολτάνι στο13’ και Κλέιτον στο 20’ (είχε και δοκάρι στο 1’ ο Βραζιλιάνος), ενώ οι νησιώτες έδειξαν σημάδια ζωής μόνο αφότου βρέθηκαν με δύο τέρματα πίσω κι έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Πιπίνη.

Μείωσε στο 51’ ο Βάλιος, ο οποίος αργότερα σημάδεψε άθελά του το δοκάρι της ομάδας του, ενώ την ίδια τύχη είχε και προσπάθεια του Καπετάνου στο τέλος.

Δέκα γκολ με δέκα διαφορετικούς σκόρερ μετρά η ομάδα του Μαντζουράκη που δέχτηκε σε μισό ημίχρονο όσα τέρματα είχε δεχτεί σε όλα τα προηγούμενα ματς μαζί!

Το ματς

Με το παράσημο του ότι διαθέτει μία από τις κορυφαίες άμυνες στην Ευρώπη κατέβηκε στην Ξάνθη η Καλλονή, αλλά μέσα σε 20 λεπτά τα είδε… όλα. Τόσο χρόνο χρειάστηκαν μόνο οι γηπεδούχοι για να φορτώσουν την ομάδα του περίλυπου Γιάννη Μαντζουράκη με τόσα γκολ όσα είχε δεχτεί στα προηγούμενα δέκα παιχνίδια της Σούπερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και δεν άφησαν τους νησιώτες να πάρουν ανάσα.

Ο Κλέιτον έδειξε τις… άγριες προθέσεις τους στα 22 δευτερόλεπτα, αλλά νικήθηκε από το δοκάρι, μερικά λεπτά αργότερα όμως ο Σολτάνι ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ, με το δεύτερο γκολ να ακολουθεί σε χρόνο dt και να «τελειώνει» το ματς. Ο Πιπίνης πρόλαβε μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα να δεχτεί δύο κίτρινες και υποπίπτοντας σε πέναλτι πάνω στον Καπετάνο να κλείσει άδοξα μια παρουσία που θα ήθελε γρήγορα να ξεχάσει, ο Βραζιλιάνος ευστόχησε και όλα τα υπόλοιπα ήταν ήδη ιστορία.
Με κάθε επίθεση της SKODA να μυρίζει γκολ και την Καλλονή να μην μπορεί καν να περάσει το κέντρο, ήταν φανερό πως το πού θα έφτανε το τελικό σκορ ήταν κάτι που θα εξαρτιόταν από τα κέφια και τη συγκέντρωση των γηπεδούχων και μόνο. Επειδή, όμως, είναι γνωστό πως το ποδόσφαιρο είναι παράξενο σπορ, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Λουτσέσκου αντιλήφθηκαν πως η χαλαρότητα μπορεί να αποδειχθεί επικίνδυνος σύμβουλος. Στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο μπήκε μια άλλη Καλλονή που παίρνοντας θάρρος από το γεγονός ότι κατάφερε στην πρώτη της τελική προσπάθεια να μειώσει με τον Βαλιό, απείλησε ακόμη και με ισοφάριση, με τον τεχνικό των γηπεδούχων να προσπαθεί με κάθε τρόπο (φωνές και αλλαγές) να ξυπνήσει τους παίκτες του πριν συμβεί κανένα… χουνέρι.

Ανεβάζοντας ξανά ταχύτητα οι γηπεδούχοι έλεγξαν και πάλι τη ροή του αγώνα κυρίως μετά την είσοδο των Φλίσκα και Βασιλακάκη κι έφτασαν στο τελικό 2-1 που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν ο Βαλιός έστελνε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του αντί για το δοκάρι, αν ο Χογκ δεν πραγματοποιούσε ακόμη μία εντυπωσιακή εμφάνιση φέτος ή αν ο Καπετάνος δεν σημάδευε ξανά (τρίτη για τους Ξανθιώτες στο ματς) δοκάρι στο τέλος.