Σε ένα παιχνίδι όπου όλα ουσιαστικά συνέβησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, Άρης και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και κάθε μια είδε δυο της παίκτες να αποβάλλονται με δεύτερη κίτρινη κάρτα! Ο Αγκάνθο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (84’) και ο Πετρόπουλος λύτρωσε την «Ένωση» στο έκτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων! Ο διαιτητής Τάσος Κάκος, ωστόσο, ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού μοίρασε συνολικά 13 (!) κίτρινες κάρτες, εκ των οποίων οι τέσσερις μετατράπηκαν σε κόκκινες στους Πουλίδο (81’) και Αγκάνθο (85’) από πλευράς Άρη, όπως επίσης στους Τσούπρο (81’) και Βλάχο (89’) για την ΑΕΚ!

Σε αρκετά φορτισμένο συγκινησιακά κλίμα εξαιτίας του χαμού του Άγγελου Τσιπούρα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρώτη ευκαιρία στο 2ο λεπτό. Ο Αγκάνθο βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και επιχείρησε ένα βολέ από καλή θέση, το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η «Ένωση» ανταπεξήλθε την πίεση των πρώτων λεπτών και απάντησε στο 17’ με ένα σουτ στην κίνηση του Φούντα, ο οποίος όμως έστειλε τη μπάλα αρκετά άουτ. Οι δυο ομάδες ήταν αρκετά επιφυλακτικές και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου, η έλλειψη φάσεων υπήρξε το βασικό χαρακτηριστικό του πρώτου μέρους. Με εξαίρεση ένα φάουλ του Φούντα (42'), η αναμέτρηση δεν είχε άλλες ευκαιρίες κι ως εκ τούτου, Άρης και ΑΕΚ οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0.

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου, με τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο και τις δυο ομάδες να ρίχνουν το βάρος κυρίως στον αμυντικό τομέα. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή έλαβε στο 69’, με τους φίλους του Άρη να βλέπουν τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ, αλλά το τέρμα να ακυρώνεται σωστά. Ήταν ο Αγκάνθο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Κωνσταντόπουλου και σκόραρε από κοντά, ευρισκόμενος όμως σε θέση οφσάιντ. Τα νεύρα δεν έλειψαν προς το τέλος του αγώνα, με τον διαιτητή Κάκο να δείχνει την κίτρινη κάρτα στους Τσούπρο και Πουλίδο, οι οποίοι αποβλήθηκαν στο 81’ αφού ήταν η δεύτερη στο ματς. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι δύσκολα οι δυο ομάδες θα ξέφευγαν από το 0-0, ο Αγκάνθο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας έπειτα από την εκτέλεση φάουλ και με προβολή άνοιξε το σκορ για τον Άρη! Ο σκόρερ δεν πρόλαβε να χαρεί το τέρμα που σημείωσε, αφού δέχθηκε κι εκείνος τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κάκου καθώς έβγαλε τη φανέλα στον πανηγυρισμό και άφησε τους γηπεδούχους με εννιά παίκτες! Κάτω από τη φανέλα υπήρχε ένα μήνυμα για τον αδικοχαμένο Άγγελο… Η «Ένωση» προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και απείλησε τα καρέ των γηπεδούχων με την κεφαλιά του Πετρόπουλου, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε άουτ (88’). Ένα λεπτό αργότερα, οι ισορροπία στους ποδοσφαιριστές αποκαταστάθηκε, αφού ο Κάκος απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τον Βλάχο της ΑΕΚ επειδή έκανε κοντρόλ με το χέρι! Η ΑΕΚ έφτασε στη λυτρωτική ισοφάριση στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με την κεφαλιά ψαράκι του Πετρόπουλου, ο οποίος όμως βρισκόταν σε θέση οφσάιντ… Ως εκ τούτου, οι δυο ομάδες πήραν από ένα βαθμό και παρέμειναν χαμηλά στη βαθμολογία.

Άρης (Αλκαράθ): Βελλίδης, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Αγκάνθο, Παπαστεριανός, Γιαννιώτας (83’ Παντίδος), Πουλίδο, Μαργαρίτης, Σούνας (57’ Διαμαντάκος), Καραγιάννης, Κοέλιο (77’ Ζαραδούκας).

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Τσούπρος, Μπουγαΐδης, Βλάχος, Τσουμάγκας, Μητρόπουλος, Ρίκκα, Κορδέρο, Γκερέιρο (61’ Καραλής), Φούντας (75’ Κατίδης), Πετρόπουλος.