Η γκολάρα του Φιλ Τζαγκιέλκα στις καθυστερήσεις έδωσε τον βαθμό στην Έβερτον στο τελικό 1-1 στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαιντ με τη Λίβερπουλ στο Άνφιλντ! Το γκολ για τους “ρεντς” με φάουλ ο Τζέραρντ

Το ματς ξεκίνησε με έντονες διαμαρτυρίες εκατέρωθεν. Ο Μορένο γκρέμισε τον Λουκάκου στην περιοχή με τον Άτκινσον να δίνει συνέχεια στο παιχνίδια και λίγα λεπτά αργότερα ο Μπάρι απέκρουσε το σουτ του Στέρλινγκ ως μεγάλος τερματοφύλακας αλλά και πάλι ο Άτκινσον δεν είδε κάτι. Στο 10′ ο Χάουαρντ απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Λαλάνα έπειτα από κόρνερ του Τζέραρντ και οι «κόκκινοι» συνέχισαν την πίεση με τον Αμερικανό τερματοφύλακα να απομακρύνει πάλι σε κόρνερ και το πλασέ του Στέρλινγκ ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα ο Μπαλοτέλι δεν είχε καταφέρει από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η Έβερτον όποια πίεση κατάφερε να ασκήσει την έχασε από την στιγμή ο Μιραλάς τραυματίστηκε και αποχώρησε, αφήνοντας ουσιαστικά μόνο επικίνδυνο στην αντίπαλη εστία τον Λουκάκου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε για τη Λίβερπουλ με τον ίδιο ρυθμό. Οι παίκτες του Μπενίτεθ έκλεισαν καλύτερα τους χώρους και ο Ρότζερς στο 59′ έριξε στη μάχη τον Κουτίνιο αντί του Μάρκοβιτς με στόχο να αλλάξει τέμπο για την ομάδα του. Πέντε λεπτά η Λίβερπουλ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Ο Τζέραρντ ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή της Έβερτον και με υπέροχο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 1-0. Στο 67ο λεπτό μάλιστα η Λίβερπουλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με τον Μπαλοτέλι να σημαδεύει το δοκάρι και οι «κόκκινοι» συνέχιζαν να εμφανίζονται πιο απειλητικοί στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ιταλός είχε άλλη μια καλή ευκαιρία στο 81ο λεπτό με το μακρινό σουτ που επιχείρησε να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Χάουαρντ. Η Έβερτον προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να πιέσει και τελικά δικαιώθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Έπειτα από σέντρα του ΜακΓκιντι, οι γηπεδούχοι απομάκρυναν με την μπάλα να στρώνεται στον Tζαγκέλκα και αυτός με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μινιολέ για το τελικό 1-1.

Πηγή: england365.gr