Η ομάδα πόλο του Ολυμπιακού έκανε μια υπεράνθρωπη προσπάθεια, αλλά τελικά έχασε στην παράταση από την Οριζόντε Κατάνια με 14-13 στη παράταση.

Έχανε, σταθερά, από το ξεκίνημα του αγώνα, βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές με διαφορά πέντε γκολ (9-4 στο 3ο οκτάλεπτο και 11-6 στο 4ο), αλλά βρήκε το σθένος να ισοφαρίσει σε 11-11 και να στείλει το ματς στην παράταση! Εκεί όμως η διαιτησία έκανε το χρέος της δίνοντας δύο ανύπαρκτα πέναλτι στην ιταλική ομάδα(8 φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης) και οι πολίστριες του Ολυμπιακού δεν είχαν άλλες απαντήσεις.

Δεν πειράζει όμως το μέλλον ανήκει στα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη που αν και απλήρωτες κάνουν το καλύτερο δυνατό που μπορούν. Ας παραδειγματιστούν κι οι καλά αμειβόμενοι αθλητές, γιατί ο επαγγελματικός αθλητισμός δεν είναι μόνο οι φουσκωμένοι λογαριασμοί, αλλά και η προσπάθεια για διάκριση κάτω απ΄τις πιο αντίξοες συνθήκες.