Με φοβερό πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ… διέλυσε 4-0 τον ΟΦΗ και την επόμενη Κυριακή θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό ως πρωτοπόρος. Φοβερός ο Ρατς με δύο γκολ, δίχτυα και οι Μακ – Κλάους.

Ο ΠΑΟΚ με εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο… σκόρπισε τον ΟΦΗ με 4-0 και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στο +3 από τον Ολυμπιακό, τον οποίο αντιμετωπίζει εκτός έδρας την επόμενη Κυριακή στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ρατς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αφού άνοιξε το σκορ στο 2′ και βρήκε δίχτυα με φάουλ και στο 43′, ενώ τα άλλα γκολ τα πέτυχαν ο Μακ στο 27′ και ο Αθανασιάδης στο 45′. Ο ΠΑΟΚ είχε μάλιστα και τρία δοκάρια στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο έριξε ρυθμούς.

Η εξέδρα πάντως ζήτησε «διπλό» στο Φάληρο, αλλά και στην Γαλλία, αφού την Πέμπτη υπάρχει το ματς με την Γκινγκάμπ για το Γιουρόπα Λιγκ.

**Τη μνήμη των 6 φίλων του ΠΑΟΚ που έχασαν τη ζωή τους πριν από 15 χρόνια στα Τέμπτη τίμησαν οι ΠΑΟΚτσήδες στο ματς με τον ΟΦΗ. Δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Μαγεία ΠΑΟΚ! Τέσσερα και λίγα ήταν…

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν στο γήπεδο και το μάτι τους… γυάλιζε, αφού ήξεραν πολύ καλά πως με νίκη σήμερα θα ανέβαιναν στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Θεσσαλονίκεις από την σέντρα έφυγαν… σφαίρα για το γκολ και το πέτυχαν μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Ρατς έκανε την σέντρα, ο Κλάους δεν την βρήκε, ο Σαλπιγγίδης με ένα εντυπωσιακό γυριστό έφερε την μπάλα πάλι στην περιοχή κι ο Ρουμάνος με σουτ έγραψε το 1-0. Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα και έδωσε ψυχολογία για την συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ όντας κυρίαρχος στο ματς, συνέχισε να πιέζει και στο 22′ έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Σκόνδρας δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τετ α τετ, ενώ στην συνέχεια ο Κάτσε σε κενή εστία σημάδεψε το δοκάρι.

Αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει ο Αλβανός άσος, το έκανε τελικά πέντε λεπτά αργότερα ο Μακ, ο οποίος με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το 2-0. Κι ενώ στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του ματς έπεσε και ο ΟΦΗ πίστεψε πως… την γλίτωσε, στο φινάλε το ημιχρόνου, ο Δικέφαλος πήρε και πάλι «φωτιά». Στο 43′ ο Ρατς με φάουλ από μακριά έγραψε το 3-0, ενώ στο 45′ μετά από φάση διαρκείας ο Κλάους έκανε το 4-0, αφού πρώτα είχε σημαδέψει το δοκάρι με τακουνάκι, ενώ δοκάρι είχε βρει και το σουτ του Τζανδάρη.

Το… διπλό στην Αθήνα κι η Ευρώπη!

Το δεύτερο ημίχρονο δεν έμοιαζε σε τίποτα με το πρώτο. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, ΟΦΗ προσπάθησε να βγει μπροστά και στο 66′ είχε δοκάρι με τον Τζορτζ, όμως ο ρυθμός ήταν κακός και μάλλον βαρετός. Για αυτό λοιπόν και η εξέδρα ασχολήθηκε με τα επόμενα σημαντικά ματς που έρχονται. Οι φίλοι του Δικεφάλου ζήτησαν νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό στο Φάληρο την επόμενη αγωνιστική, αλλά και ωραία μπάλα στην Ευρώπη, αφού υπάρχει την Πέμπτη το ματς με την Γκινγκάμπ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Όσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Άγγελος Αναστασιάδης έκανε αλλαγές για να ξεκουράσει παίκτες και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Παπαδόπουλο, Μάρτενς και Γκολάσα. Μάλιστα, ο Ισραηλινός έχασε στο 80′ και μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει, όταν από ασίστ του Μακ βγήκε τετ α τετ, όμως πλάσαρε άουτ. Έτσι λοιπόν το 4-0 έμεινε μέχρι το φινάλε…

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Γλύκος, Ρατς, Βίτορ, Κατσικάς, Σκόνδρας, Τζανδάρης (69’ Παπαδόπουλος), Κάτσε, Τζιόλης (77′ Μάρτενς), Μακ, Σαλπιγγίδης (69’ Γκολάσα), Αθανασιάδης.

Στον πάγκο: Γιακουμής, Κουλούρης, Σπυρόπουλος, Κίτσιου.

ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): Λόρια, Μπανούσης (46’ Κουτσιανικούλης), Μονιάκης, Μειτέ, Τριποτσέρης, Αντελέγιε, Μακρής (58’ Ραζάκ), Κάλαιτζιτς, Λαμπρόπουλος, Πετρόπουλος, Περογαμβράκης (46’ Τζορτζ).

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Ροβίθης, Σίσιτς, Φαζός.

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)

Βοηθοί: Μαγιάννης (Άρτας), Αναστόπουλος (Αρκαδίας)

4ος: Δελφάκης (Αρκαδίας)