Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με ψυχή και πέρασε με 3-2 από τον Πλατανιά σε ένα ματς ροντέο (0-1, 2-1, 2-3) με γκολ των Καρέλη, Ντίνα και Ζέκα. «Απάντησαν» οι πράσινοι σε όσα… άκουσαν τις προηγούμενες μέρες.

Μετά από ένα πάρα πολύ ωραίο ματς (από το οποίο απουσίαζαν οι άμυνες) ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 τον Πλατανιά στην Κρήτη και επέστρεψε στις επιτυχίες. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν νωρίς με τον Καρέλη στο 10′, ο Πλατανιάς απάντησε στο 14′ (Κουλιμπαλί) και προηγήθηκε στο 50′ με τον Τόρες, όμως ο Ντίνας στο 52′ και ο Ζέκα στο 69′ έδωσαν τη νίκη στο Τριφύλλι.

Δικαίως «φωνάζουν» στον Παναθηναϊκό για τα λάθη του επόπτη στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και… έκοψε δύο φάσεις λανθασμένα ως οφσάιντ.

Έβαλε γκολ και… κοιμήθηκε!

Το ματς ξεκίνησε εντυπωσιακά με τις δύο ομάδες να «τρέχουν» από το πρώτο λεπτό και την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω. Μάλιστα, μόλις στο 10ο λεπτό ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Δώνης έκλεψε την μπάλα, έβγαλε την σέντρα και ο Καρέλης με προβολή έκανε το 1-0. Οι «πράσινοι» όμως… ξεχάστηκαν στους πανηγυρισμούς και το πλήρωσαν. Στο 12′ ο Κοτσόλης είπε «όχι» στο σουτ του Τσουράκη, ενώ δύο λεπτά αργόυερα ο Κουλιμπαλί από πλάγια θέση πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Έλληνα πορτιέρο και έγραψε το 1-1.

Μετά την ισοφάριση ο ρυθμός του ματς έπεσε σημαντικά και οι δύο ομάδες αποφάσισαν να δώσουν λίγη προσοχή και στις άμυνές τους. Έτσι λοιπόν, ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά στο 28′ με ένα καλοχτυπημένο κόρνερ του Νάνο, ενώ ο Πλατανιάς έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Τζίλβαν προσπάθησε να αιφνιδιάσει με μακρινό σουτ του Κοτσόλη στο 42′. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1, αποτέλεσμα δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων…

Έγινε… της ανατροπής!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε επίσης εντυπωσιακά, καθώς στο 50′ ο Πλατανιάς ολοκλήρωσε την ανατροπή κάνοντας το 2-1 μετά από μία εξαιρετική αντεπίθεση και κοντινό πλασέ του Τόρες, μετά από σέντρα του Τζίλβαν. Όπως συνέβη ωστόσο και στο πρώτο 45λεπτο, ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα, καθώς στο 52′ ο Ντίνας με ωραίο σουτ μετά από κόρνερ του Νάνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2!

Το γκολ αυτό ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των «πρασίνων», οι οποίοι στα επόμενα λεπτά ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσαν για το τρίτο γκολ. Ο Καρέλης προειδοποίησε με ωραία προβολή στο 64′ και τελικά στο 69′ έγινε το 2-3! Ο Έλληνας επιθετικός έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό, ο πορτιέρο των Κρητικών δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Ζέκα από κοντά σε κενή εστία έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι».

Ψύχραιμος και νικητής…

Μετά το γκολ του Παναθηναϊκού ο Πλατανιάς έπαιξε… φουλ επίθεση και ρίσκαρε για να πάρει έστω την ισοπαλία. Οι Κρητικοί έριξαν όλα τα επιθετικά τους «όπλα» στο χορτάρι και ο Αναστασίου απάντησε βάζοντας στο ματς τον Μπούρμπο αντί του Πέτριτς και γυρνώντας σε σύστημα με τρία σέντερ μπακ. Τελικά, οι «πράσινοι» άντεξαν και πήραν μία μεγάλη νίκη με 3-2, η οποία σίγουρα θα τονώσει την ψυχολογία τους μετά τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη…

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Ιτούα, Νέπλιακ, Αζράκ, Αγκιλέρα (68’ Τετέ), Μενδρινός (80’ Ναζλίδης), Τσουράκης (75’ Μιλούνοβιτς), Γκιλβαν Γκόμες, Τόρες.

Στον πάγκο: Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος, Γκουνδουλάκης, Δημήτρης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης, Δώνης (57’ Μέντες), Σίλντενφελντ, Κουτρουμπής, Νάνο, Τριανταφυλλόπουλος, Ζέκα (84’ Κλωναρίδης), Ντίνας, Πέτριτς (75’ Μπούρμπος), Πράνιτς, Καρέλης.

Στον πάγκο: Στιλ, Μπαϊράμι, Ατζαγκούν, Χουχούμης.