Πρώτη νίκη της χρονιάς για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ που έπαιξε με τη φωτιά στο τέλος του αγώνα κυπέλλου με τον Πλατανιά μιας και το 2-1 τον βάζει σε περιπέτειες ενόψει του επαναληπτικού. Το σκορ για τους "πράσινους" άνοιξε ο Χαμπίμπ Σο στο 17' εκμεταλλευόμενος το λάθος του Λαζαρίδη ενώ οι κακοί χειρισμοί στην άμυνα των Κρητικών, έδωσαν την ευκαιρία στον Τοτσέ να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του στο 65ο λεπτό του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι μπορούσαν να έχουν σκοράρει περισσότερα τέρματα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν τα κατάφεραν και αυτό ίσως τους στοιχίσει και την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. Το γκολ-πέναλτι του Ναζλίδη στο 82' άλλαξε τις ισορροπίες για την ομάδα των Χανίων που θα υποδεχθεί με άλλο αέρα τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο παιχνίδι μιας και το όνειρο έμεινε ζωντανό.

Θετική και η πρεμιέρα του νέου τεχνικού του τριφυλλιού, Φάμπρι, ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο!