Η Εθνική ομάδα νίκησε στο πρώτο της τεστ ενόψει του Ευρωμπάσκετ την Κροατία με 87-85, με καλάθι στο τέλος του Γιώργου Πρίντεζη.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ενώ σε κάποια μικρά ”ξεσπάσματα” της Εθνικής η Κροατία έβρισκε τον τρόπο και γυρνούσε. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου όμως η Ελλάδα κατάφερε και πήρε μία μεγάλη διαφορά που έφτασε μέχρι το +12 και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους παίκτες του Τρινκιέρι να έχουν ξεκάθαρα το προβάδισμα με 70-60.

Δείτε περισσότερα:Έκλεισε στους Μέμφις ο Καλάθης

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος άρχισε με την Εθνική να είναι και πάλι μπροστά με μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα όμως οι Κροάτες κατάφεραν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα και με μαζεμένα τρίποντα το σκορ έφτασε να είναι στο 85-85. Εκεί ήρθε ο Γιώργος Πρίντεζης και με καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσε την νίκη στην Εθνική μας ομάδα.

Από το φιλικό απουσίαζε ο Βασίλης Σπανούλης που έμεινε προληπτικά εκτός λόγω ενοχλήσεων την μέση, ενώ κατά την διάρκεια του αγώνα ο Κώστας Καϊμακόγλου υπέστει κάταγμα στην μύτη.

Δεκάλεπτα: 17-16, 43-42, 70-60, 87-85.

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Βασιλειάδης, Ζήσης 6, Περπέρογλου 3, Φώτσης 9 (8 ριμπ.), Παπανικολάου 4, Μαυροκεφαλίδης 16, Βουγιούκας 13, Καϊμακόγλου, Μπράμος 13, Πρίντεζης, Σλούκας 4, Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 6, Άντριτς 2, Ντρέιπερ 6, Μπογκντάνοβιτς 25, Ρούντεζ, Τόμας 15, Ούκιτς 14, Σίμον 9, Μάρκοτα 4, Α. Ντέλας 2, Ζόριτς 2.