Με τον Κώστα Παπανικολάου σε εξαιρετική βραδιά η Μπαρτσελόνα υποχρέωσε την Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στην πρώτη της ήττα στην φετινή ευρωλίγκα.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να σπάσει το αήττητο της Φενέμπαχτσε/Ούλκερ και να καλύψει τη διαφορά της ήττας του α’ γύρου και πλέον οι μόνες ομάδες δίχως ήττα στη διοργάνωση είναι η Ρεάλ Μαδρίτης και ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπήκε… αφηνιασμένη στο παρκέ (35-15 στο 10′)! Με τον Κώστα Παπανικολάου να μετράει 12 πόντους (3/6δίπ., 2/2τρίπ., 5ριμπ.) στα πρώτα 11 λεπτά της αναμέτρησης, οι Καταλανοί εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24 (52-28, 17′), αφού η άμυνα των Τούρκων το επέτρεψε. Ο ΜακΚάλεμπ όμως το πήρε… προσωπικά. Με 15 πόντους μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο, οΑμερικανός βοήθησε τους φιλοξενούμενους να μειώσουν σημαντικά και να πάνε στα αποδυτήρια στο -12 (52-40).

Στη συνέχεια οι Πρέλντζιτς και ΜακΚάλεμπ έριξαν επέτρεψαν στην ομάδα τους να κάνει και το -4 (59-55 στο 25′), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις.

Η Φενέρ πλέον είναι στο 6-1, ενώ η Μπαρτσελόνα στο 5-2 του α’ ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 35-15, 52-40, 74-62, 94-81