Σαν να μην έγινε ποτέ αυτό το ματς, τουλάχιστον για τη Γιουβέντους. Αν μία ομάδα έχασε κάτι σήμερα, αυτή ήταν η Νάπολι που θα μπορούσε να μειώσει τη διαφορά των έξι βαθμών αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στο 1-1 με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος. Οι "μπιανκονέρι" προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο σκορ σκορπώντας τη σιωπή στις εξέδρες του "Σαν Πάολο". Ο Κιελίνι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο 10ο λεπτό και ενώ οι φιλοξενούμενοι θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ, ο Ινλέρ (43') έφερε το παιχνίδι στα ίσα και οι καρδιές όλων πήγαν στη θέση τους!

Η Νάπολι θα μπορούσε να είχε μείνει και με 10 παίκτες από το ημίχρονο αλλά ο διαιτητής χαρίστηκε στην αγκωνιά που έριξε ο Καβάνι στον σκόρερ της "Κυρίας". Ωστόσο, ακόμα και με 11 οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν τον σκοπό τους, να βάλουν δηλαδή άλλο ένα γκολ και να αυξήσουν τις ελπίδες τους για την κατάκτηση του τίτλου αφού το 1-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Η Γιουβέντους έτσι παραμένει πρώτη με 59 πλέον βαθμούς ενώ ακολουθούν οι Ναπολιτάνοι με 53.

*Αξίζει να σημειωθεί ότι η αποστολή της Γιουβέντους δέχθηκε επίθεση κατά την άφιξή της στο γήπεδο της Νάπολι με πέτρες και αυγά που εκτοξεύθηκαν από μερίδα οπαδών στο πούλμαν που μετέφερε τους ποδοσφαιριστές.

Νάπολι (Βάλτερ Ματσάρι): Ντε Σάνκτις, Καναβάρο, Καμπανιάρο, Μπρίτος (46' Τζεμαϊλί), Μάτζιο, Ζουνίγκα, Ινλέρ (84' Αρμέρο), Μπεχράμι, Χάμσικ, Πάντεφ (67' Ινσίνιε), Καβάνι.

Γιουβέντους (Αντόνιο Κόντε): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λιχτστάινερ, Πελούζο, Μαρκίζιο (91' Παντοΐν), Βιδάλ, Πίρλο, Τζιοβίνκο (74' Μάτρι), Βούτσινιτς (85' Πογκμπά).