Άστον Βίλα και Σαουθάμπτον έπαιζαν στο «Βίλα Παρκ», όμως η Τσέλσι ήταν αυτή που χάρηκε. Το 1-1 ανάμεσα σε «χωριάτες» και «Αγίους», δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο παρά μόνο τους «μπλε», που «έφτιαξαν» διαφορά 6 πόντων από την 2η θέση.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι, που παρά την πίεση που δέχτηκαν βρήκαν δίχτυα με τον Ακμπονλαχόρ στο 29’. Τα λεπτά κυλούσαν η Βίλα κρατούσε, όμως στο φινάλε λύγησε. Στο 81ο λεπτό ο Κλίν έφερε το ματς στα ίσα για την ομάδα του Κούμαν, που δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή μέχρι το φινάλε.

Έτσι, η Σαουθάμπτον έφτασε τους 26, όμως έχασε την ευκαιρία να διατηρηθεί στο -4 από την Τσέλσι. Αντίθετα, οι «χωριάτες» έφτασαν τους 12 και βρίσκονται δύο μόλις βαθμούς μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.