Εργοτέλης και Άρης ήρθαν ισόπαλοι με 3-3 σε ένα παιχνίδι όπου ”έσπασαν” καρδιές..

Σε ένα τέτοιο παιχνίδι προκαλεί εντύπωση το γεγονός πως δεν μπήκε κανένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μάλλον αυτό οφείλεται στην αστοχία του Εργοτέλη.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και απείλησαν αρκετές φορές, μέχρι ο Άρης να κάνει και αυτός το πρώτο του σουτ στο 21′. Στην συνέχεια του πρώτου μέρους ο Εργοτέλης ήταν άτυχος, αφού είδε δύο φορές την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Διούδη, από τον Ρομάνο και τον Μπαντιμπανγκά.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν απλώς φανταστικό. Ο Μπαντιμπανγκά στο 62′ έκανε το 1-0 για τον Εργοτέλη και ο Πελέ 3 λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Και ενώ το παιχνίδι φαινόταν να έχει κριθεί, ο Τάτος είχε άλλη άποψη.

Ο Έλληνας μέσος πέτυχε το 2-1 στο 69′ και στο 71′ έδωσε την ασίστ στον Νταμαρλή για το 2-2. Ο Τάτος όμως είχα και κάτι ακόμα, αφού και πάλι σκόραρε για την ολική ανατροπή στο 80′. Ο εξαιρετικός όμως, Μπαντιμπανγκά στο 94′ έκανε το τελικό 3-3 και τελικά όπως πήγε το παιχνίδι έδωσε τον βαθμό στον Εργοτέλη.