Ισόπαλοι δίχως τέρματα αναδείχθηκαν ΠΑΟΚ και Ατρόμητος στο γήπεδο της Τούμπας για τη 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά την ομάδα του Περιστερίου να είναι διαβασμένη και να μην αφήνει χώρους προς την εστία του Ιτάνζ. Ο δικέφαλος του βορρά ανέβασε σταδιακά την απόδοση του και προσπάθησε να φανεί απειλητικός στην επανάληψη, χωρίς ωστόσο να είναι αποτελεσματικός στις ελάχιστες τελικές προσπάθειες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους και -παρά τα πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες- πήραν ένα σημαντικό βαθμό σε μια δύσκολη έδρα.

Ο δικέφαλος του βορρά μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 4’ με τον Αθανασιάδη, ο οποίος όμως δε μπόρεσε να πιάσει καλά το γυριστό σουτ. Ένα απευθείας φάουλ του Λίνο (10’) κατέληξε στην αγκαλιά του Ιτάνζ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σουμπίνιο με σουτ απείλησε την εστία του ΠΑΟΚ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Σουμπίνιο δοκίμασε εκ νέου (26’) από πλάγια θέση τα αντανακλαστικά του Γλύκου, με τον τελευταίο να μπλοκάρει σταθερά. Τόσο ο Σαλπιγγίδης με κεφαλιά (31’), όσο και ο Σταφυλίδης με σουτ (36’) δεν κατάφεραν να βρουν στόχο, με συνέπεια το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί χωρίς την κλασική ευκαιρία και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0.

Πέρασαν περίπου 18 λεπτά στην επανάληψη μέχρι να δημιουργηθεί μια σχετικά καλή φάση στις δυο εστίες, αφού ο Ατρόμητος φάνηκε ιδιαίτερα «διαβασμένος» σε ότι αφορά το παιχνίδι των γηπεδούχων και κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς το τέρμα του Ιτάνζ. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είχε εύκολο έργο στην εκτέλεση φάουλ του Λόρενς (63’), καθώς μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Στο 69’ ο Λίνο βρήκε με σέντρα τον αμαρκάριστο Αθανασιάδη, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να πιάσει καλά το σουτ και είδε τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Ο Σταφυλίδης (77’) αν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση έπειτα από παράλληλη πάσα του Πέλκα, δεν έκανε σωστά το κοντρόλ και έχασε μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Έπειτα από σέντρα του Κάτσε στο 90’ ούτε ο Σαλπιγγίδης, αλλά ούτε ο Αθανασιάδης κατάφεραν να βρεθούν στην πορεία της μπάλας κι έτσι η φάση πέρασε χωρίς επιπτώσεις για την άμυνα του Ατρομήτου. Ένα σουτ έξω από την περιοχή του Ιτάνζ από τον Σταφυλίδη, το οποίο ήταν άστοχο αποτέλεσε την τελευταία φάση του αγώνα, με τις δυο ομάδες να παίρνουν τελικά από ένα βαθμό και έτσι η διαφορά τους να παραμένει στους έξι.

ΠΑΟΚ (Δώνης): Γλύκος, Αποστολόπουλος (88’ Γιάννου), Σταφυλίδης, Κατσικάς, Σαλπιγγίδης, Λίνο, Λόρενς (72’ Πέλκας), Λάζαρ (46’ Γεωργιάδης), Κάτσε, Κατσουράνης, Αθανασιάδης.

Ατρόμητος (Αναστόπουλος): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Γιαννούλης, Ταυλαρίδης, Φυτανίδης, Μπρίτο (86’ Λαζαρίδης), Επστάιν (90+1’ Πίτου Γκαρσία), Κούτσι, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Σουμπίνιο (75’ Καραγκούνης).