Μία πόλη χωρισμένη στα δύο, γκολ από ένα, βαθμοί επίσης μοιρασμένοι! Ίντερ και Μίλαν αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο μεγάλο ντέρμπι του Μιλάνου και διατηρήθηκαν στην 4η και 3η θέση αντίστοιχα. Το ματς ξεκίνησε δυνατά όπως αναμενόταν, η ατμόσφαιρα ήταν "καυτή" όπως άρμοζε μια τέτοια βραδιά, το "Μεάτσα" στο πόδι αλλά οι "ροσονέρι" ήταν αυτοί που "χτύπησαν" πρώτοι αλλά όχι με τον Μάριο Μπαλοτέλι στον οποίο είχαν πέσει όλα τα βλέμματα. Ο "IL Faraone" της Μίλαν, Στέφαν Ελ Σαραουί, άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό έπειτα από εξαιρετική πάσα του Μπόατενγκ. Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι πάτησαν ακόμα καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν σε όλους τους χώρους και μπορούσαν να πετύχουν κι άλλο γκολ με τον "Super Mario" αλλά ο διεθνής Ιταλός δεν μπόρεσε τρεις φορές να νικήσει τον Χαντάνοβιτς!

Σχεδόν ίδια εικόνα στην επανάληψη. Η Ίντερ ήταν με την πλάτη στον τοίχο κι όφειλε να βρει τρόπο να βγάλει την ισοφάριση. Ότι δεν κατάφερε ο Γκουαρίν στην αρχή του δευτέρου μέρους, ήρθε να κάνει ο Εζέκιελ Σκελότο στα μέσα του ημιχρόνο. Η τρελή έμνευση του Αντρέα Στραματσιόνι να περάσει στο παιχνίδι τον 23χρονο Αργεντίνο (μισός Ιταλός) στο 68ο λεπτό, ήταν σωστή και ο παίκτης δικαίωσε τον τεχνικό των "νερατζούρι" τρία λεπτά αργότερα! Ο Σκελότο έκανε το 1-1 με κεφαλιά, σκορ που έμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης!

Η Ίντερ δεν απειλήθηκε ουσιαστικά μετά την ισοφάριση, ούτε και δημιούργησε τη μεγάλη φάση για την ανατροπή. Κατά κάποιον τρόπο αναμενόμενο αποτέλεσμα για ντέρμπι και η μάχη της 3ης θέσης στη Serie A' καλά κρατεί. Ένας βαθμός μόλις χωρίζει τις δύο ομάδες και έπεται συνέχεια.

Διαβάστε τι έγινε στα άλλα παιχνίδια της ημέρας στο ιταλικό πρωτάθλημα: Serie A' – Aποτελέσματα της ημέρας

*Αύριο Δευτέρα, το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής ολοκληρώνουν οι εξής αναμετρήσεις: