Όπως έγινε στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Κομοτηνή, έτσι και σήμερα ο Δημήτρης Παπαδόπουλος κατάφερε να «χτυπήσει» τον Παναθηναϊκό στα τελευταία λεπτά και να χαρίσει τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας στον Πανθρακικό! Οι «πράσινοι» είχαν πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον συνήθη ύποπτο Τοτσέ στο 74ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσαν να το κρατήσουν καθώς ο πρώην παίκτης του «τριφυλλιού» έφερε το ματς στα ίσια στο 85’! Ως εκ τούτου, οι δυο ομάδες παρέμειναν ισόβαθμες με 22 πόντους η κάθε μια, αλλά το κλίμα να είναι φυσικά εκ διαμέτρου αντίθετο στα αποδυτήρια. Από κει και πέρα, στην αναμέτρηση του Ηρακλείου που ξεκίνησε την ίδια ώρα με αυτή στο ΟΑΚΑ, ο ΟΦΗ πήρε σημαντική νίκη επί του Πανιωνίου (2-1), χάρη στα τέρματα που σημείωσαν σε κομβικά σημεία του παιχνιδιού οι Λαμπρόπουλος (43’) και Περογαμβράκης (47’). Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Αραβίδης μείωσε στο 88ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Με αυτή τους την επιτυχία, οι Κρητικοί έφτασαν στους 23 βαθμούς και πέρασαν τον αποψινό τους αντίπαλο που παρέμεινε στους 22.