Ούτε ο Ντι Μαρία δεν κατάφερε να φέρει νίκη στη Μάντσεστερ! Ισοπαλία 0-0 με τη Μπέρνλι και «κόκκινοι διάβολοι» δεν έχουν καταφέρει ακόμα να κάνουν μια νίκη στο αγγλικό πρωτάθλημα αφού σε τρεις αγωνιστικές μετρούν μια ήττα και δυο ισοπαλίες.

Η ομάδα του Λουίς φαν Χάαλ έκανε μια κακή εμφάνιση δείχνοντας πολλά προβλήματα, τα οποία δεν κατάφερε να… λύσει ο Άνχελ Ντι Μαρία. Ο Αργεντινός στην πρώτη του εμφάνιση μπορεί να μην κατάφερε να δημιουργήσει κάποιο γκολ ή να σκοράρει αλλά τα πρώτα δείγματα ήταν θετικά.Το πρώτα 10 λεπτά η Γιουνάιτεντ αιφνιδιάστηκε από την Μπέρνλι, η οποία πίεσε πολύ τους «κόκκινους διαβόλους». Μάλιστα, η «νεοφώτιστη» είχαν δοκάρι μόλις στο 3΄με τον Τζόουνς. Στην πορεία η Γιουνάιτεντ ισορρόπησε την κατάσταση και είχε μια καλή στιγμή με τον Φαν Πέρσι στο 15΄, η οποία ξεκίνησε από ενέργεια του Ντι Μαρία.

Οι παίκτες της Γιουνάιτεντ έκαναν πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο και οι ποδοσφαιριστές της Μπέρνλι προσπάθησαν να τα εκμεταλλευτούν χωρίς αποτέλεσμα. Κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών των γηπεδούχων ήταν ο Τζόουνς, ο οποίος ανάγκασε σε μια δύσκολη επέμβαση τον Ντε Χέα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική, αλλά η Μπέρλνι φάνηκε ότι έψαχνε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας και γέμιζε με πολλούς παίκτες την περιοχή της.Στο 59΄ η Γιουνάιτεντ κατάφερε και δημιούργησε μια ακόμα καλή φάση, ξανά με τον Ντι Μαρία να έχει συμμετοχή, ενώ η κεφαλιά του Ρούνεϊ στο 78΄ έφυγε άουτ.

Όμως η Γιουνάιτεντ έχει κάθε λόγο να φωνάξει για πέναλτι στο 88΄ όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπαρνς μέσα στην περιοχή της Μπέρνλι, έπειτα από σουτ του Άσλεϊ Γιανγκ.

Πηγή: sentragoal.gr