Μέχρι το 82' η Λάτσιο άντεχε στο Juventus Stadium αλλά σε εκείνο το σημείο ο «Μέγας Αλέξανδρος» με εκτέλεση φάουλ που μόνο αυτός μπορεί να κάνει, έγραψε το 2-1 και έφερε την Μεγάλη Κυρία πιο κοντά στο Scudetto! Χαμός για Champions League και παραμονή!

Στο Τορίνο η Γιουβέντους υποδέχθηκε την Λάτσιο και ήξερε πως το συγκεκριμένο ματς ήταν εξαιρετικά δύσκολο όχι μόνο λόγω του αντιπάλου, αλλά κι επειδή η Μίλαν είχε κερδίσει την Τρίτη και είχε μεταφέρει την πίεση. Η Μεγάλη Κυρία μπήκε δυνατά στον αγώνα, πήρε τον απόλυτο έλεγχο, πίεσε για το γκολ και το πέτυχε στο 30' από την υπέροχη μπαλιά του Πίρλο, το σωστό κοντρόλ του Πέπε και το γυριστό σουτ στην κίνηση! Αμέσως μετά το 1-0 η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πλησίασε τρεις φορές στο γκολ με τους Βιντάλ (απίστευτο σουτ πίσω από τη σέντρα), Κουαλιαρέλα και Βούτσινιτς αλλά ο Μαρκέτι έκανε ισάριθμες εντυπωσιακές αποκρούσεις. Κι αφού δεν έγινε το 2-0, ήρθε το 1-1 στο 45' με την κεφαλιά του Μάουρι!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιούβε έδειχνε εκνευρισμένη σε κάποιες περιπτώσεις αλλά είχε πάντα την μπάλα στην κατοχή της και έπαιζε το ματς συνεχώς στο μισό γήπεδο. Η Λάτσιο, όμως, αμυνόταν και σωστά πέρα από μαζικά, ενώ ο Μαρκέτι δεν έκανε ποτέ το παραμικρό λάθος. Με το άγχος να αυξάνει, ο Κόντε έριξε στο ματς τους Ντελ Πιέρο, Μάτρι, Τζιακερίνι, απέσυρε τους Βούτσινιτς, Κουαλιαρέλα, Βιντάλ και στο 82' ο Ντελ Πιέρο με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ προκάλεσε… σεισμό στο Juventus Stadium γράφοντας το 2-1, γιορτάζοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο την 700η συμμετοχή του με τους Μπιανκονέρι!

Στις καθυστερήσεις ο Κόζακ αποβλήθηκε επειδή χτύπησε στην μύτη τον Μπονούτσι (δεν χρησιμοποίησε αγκώνα πάντως) και το 2-1 δεν άλλαξε, με τη Γιουβέντους να παραμένει στο +1 από την Μίλαν, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε.