Το μεγάλο βήμα έγινε και ο Κώστας Μήτρογλου, θέλετε, δεν θέλετε, γουστάρει να πάει Μουντιάλ.! Η εθνική μας ομάδα ξεπέρασε τον εαυτό της σκοράροντας τρία γκολ απόψε στο γεμάτο “Καραϊσκάκη” και με τη νίκη 3-1 επί των Ρουμάνων κρατά την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας στα χέρια της. Ο επαναληπτικός της Τρίτης θα είναι βεβαίως αυτός που θα κρίνει το ποιος ετοιμάζει βαλίτσες για Ρίο αλλά το προβάδισμα είναι καθαρά υπέρ μας.

To σκορ άνοιξε ο Κώστας Μήτρογλου στο 14ο λεπτό, πέντε λεπτά αργότερα ο Στάνκου ισοφάρισε για τους Ρουμάνους αλλά δεν πρόλαβε να το χαρεί καθώς στην επόμενη φάση ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης (21′) έβαλε εκ νέου μπροστά τη “γαλανόλευκη”. Το 3-1 ήταν υπόθεση Μητρο-γκολ και πάλι με τον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού να διανύει εξαιρετική περίοδο φόρμας που του βγαίνει και με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Ελάχιστα πριν το τέλος ο Γκέκαε βρήκε δίχτυα αλλά το 4-1 δεν καταγράφηκε ποτέ καθώς ο Έλληνας διεθνής σκόραρε από θέση οφσάιντ.

Πολύ καλή εμφάνιση από το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος που κρατά σφιχτά το εισιτήριό της για τα τελικά του Μουντιάλ.