Με γκολ του Μαυρία οχτώ λεπτά πριν από την λήξη του παιχνιδιού με την Προοδευτική για το κύπελλο Ελλάδος, ο Παναθηναϊκός γλύτωσε από ακόμα ένα στραβοπάτημα χωρίς συνέπειες αυτή τη φορά, επικρατώντας 2-1 στον Κορυδαλλό και πέρασε στους "16". Το κάζο για το τρυφιλλι ήταν κοντά, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από το 5' ενώ δυο λεπτά πριν έχασαν και πέναλτι. Ο Πετρόπουλος με γκολ που πέτυχε στο 59' έφερε το ματς στα ίσια, πετυχαίνοντας ίσως το τελευταίο του γκολ με το τρυφίλλι στο στήθος. Ο αγώνας έγινε για τον Παναθηναϊκό, υπό την σκιά των αναταράξεων μετά την ήττα από την Βέροια και την καρατόμηση κάποιων παικτών που αναμένεται να γίνει. Έτσι ο Ρότσα παρέταξε με πολλές αλλαγές την ομάδα, καθώς άφησε εκτός αρκετούς βασικούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, με τον Καπίνο να κρατάει όρθιο τον Παναθηναϊκο αποκρούοντας πέναλτι στο 2’, όμως έμειναν πίσω στο 6’ από το γκολ του Παναγιωτόπουλου. Στην συνέχεια οι «πράσινοι» αποφάσισαν να σοβαρευτούν και να ανεβάσουν κάπως στροφές, κατάφερνοντας με ηγέτη τον Μαυρία, ο οποίος ήταν από τους λίγους που έδειξαν να παίρνουν στα σοβαρά το ματς, να φτάσουν στην ισοφάριση στο 59’ με τον Πετρόπουλο και να πάρουν τέλει τη νίκη χάρη στο γκολ του Ζακυνθινού μέσου στο 83’ της αναμέτρησης.

Τέλος, το θετικό για τον Παναθηναϊκό είναι πως κατάφερε να πάρει την πρόκριση, στους «16» του Κυπέλλου, όντας σε μια βαθιά κρίση με όσα γίνονται το τελευταίο διάστημα στην Παιανία.