Με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα με 2-1 από την έδρα της Θέλτα ενώ ο Πορτογάλος έγινε απόψε ο δεύτερος μετά τον Ούγκο Σάντσες που πετυχαίνει πάνω από 25 γκολ σε τέσσερις συνεχόμενες σεζόν στην ισπανική λίγκα!

Στα του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο κύλησε ήρεμα χωρίς μεγάλες φάσεις ενώ η ταλαιπωρία της μπάλας σταμάτησε στην επανάληψη όπου και είδαμε για πρώτη φορά να παραβιάζονται τα δίχτυα της γηπεδούχου.

Ο Κριστιάνο άνοιξε το σκορ για τη «βασίλισσα» στο 61ο λεπτό ενώ δέκα λεπτά μετά ευστόχησε και από την άσπρη βούλα. Είχε προηγηθεί το 1-1 από τον Άσπας στο 63’ για την Θέλτα. Η Ρεάλ βρίσκεται πάλι στο -13 από τη Μπαρτσελόνα αλλά η ψυχολογία της είναι στα ύψη μετά και την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μεσοβδόμαδα.