Ο «δικέφαλος» του βορρά μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά και στο νέο γύρο, αφού παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από αυτογκόλ του Κάτσε (31’) και είχε χαμένο πέναλτι με τον Σαλπιγγίδη (43’), κατάφερε να σημειώσει τέσσερα τέρματα στην επανάληψη και έτσι να φτάσει στη επικράτηση με 4-1 επί του Πανθρακικού στο δημοτικό στάδιο Κομοτηνής. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε πλήρως την αριθμητική υπεροχή μετά την αποβολή του Κουτσόπουλου στο πέναλτι του πρώτου μέρους και χάρη στα τέρματα των Λαζάρ (70’), Σαλπιγγίδη (76’), Γιάννου (87’) και Σταφυλίδη (92’), ανέτρεψε πλήρως την εις βάρος του κατάσταση και έφτασε σε ένα πολύτιμο εκτός έδρας τρίποντο. Πλέον, οι Θεσσαλονικείς εδραιώνονται στη δεύτερη θέση του πίνακα με έξι πόντους διαφορά από Ατρόμητο και Αστέρα μετά από 16 αγωνιστικές. Σε ότι αφορά το ματς στο Περιστέρι, ο Ατρόμητος δεν άργησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Φυτανίδη (26’) και να σιγουρέψει τη νίκη με το γκολ του Ταυλαρίδη (31’) από το πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Κέρκυρα κι έτσι να φτάσει στους 28 βαθμούς, όσους έχει και η ομάδα της Τρίπολης. Τέλος, στο παιχνίδι που ξεκίνησε το μεσημέρι στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ο Άρης επικράτησε του Πανιωνίου με 2-1 χάρη στα τέρματα του Αγγελούδη (29’) και του Ακάνθο (79’), ενώ για την ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ντούνης (42’).