Ευχαριστημένος με την ισοπαλία των ΗΠΑ κόντρα στην Αργεντινή (1-1) ήταν μετά το τέλος του ματς ο Λάντον Ντόνοβαν. Ο αμερικάνος ποδοσφαιριστής μάλιστα θεωρεί πως η ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να αποδείξει, πως μπορεί και αυτή να δημιουργήσει.

Αναλυτικά τα όσα είπε:

«Από πλευράς κατοχής της μπάλα, η Αργεντινή είναι μία από τις καλύτερες ομάδες στον κόσμο.

Ξέραμε ότι θα ήταν ένα από εκείνα τα παιχνίδια όπου ο αντίπαλος θα έχει συνέχεια την μπάλα στα πόδια του.

Θέλαμε να πάρουμε την μπάλα στα πόδια μας, όποτε είχαμε την ευκαιρία, για να αποδείξουμε ότι κι εμείς μπορούμε να δημιουργήσουμε. Στο πρώτο ημίχρονο, δεν τα καταφέραμε και πολύ καλά, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο βελτιωθήκαμε σε αυτόν τον τομέα.

Τέλος ρωτήθηκε για το σύστημα της Αργεντινής: «Αν κοιτάξει κάποιος τον τρόπο με τον οποίο αγωνίζεται, θα δει ότι δεν έχει μόνο τέσσερις ή πέντε παίκτες στα χαφ, αλλά επτά ή και οκτώ καμιά φορά. Έτσι έπρεπε και εμείς να έχουμε πολύ κόσμο στο κέντρο, ώστε να τους μπλοκάρουμε. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μην είμαστε και πολύ απειλητικοί στην επίθεση».