Με φάουλ του Ντιαμάντι οι Ροσομπλού νίκησαν με 1-0 την Κάλιαρι στο ματς που έκλεισε την 32η αγωνιστική του Campionato και πλησίασαν στην παραμονή.

Οι δύο ομάδες ήταν υποχρεωμένες να παίξουν για τη νίκη καθώς γίνεται πανικός στη μάχη για την παραμονή και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να αποκτήσει γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, καθώς οι δύο ομάδες έψαχναν το γκολ, με την Μπολόνια να πλησιάζει δύο φορές στο γκολ με τους Ακουαφρέσκα και Ντιαμάντι αλλά ο Αγκάτσι απέκρουσε και τα δύο σουτ. Καλές φάσεις είχε και η Κάλιαρι με τον Λαριβέι, αλλά ο Αργεντίνος άσος δεν κατάφερε να βρει στόχο, με το ημίχρονο να λήγει χωρίς γκολ.

Το β' μέρος άρχισε με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία καλή ευκαιρία στα πρώτα λεπτά, για να έρθει το 1-0 για την Μπολόνια στο 54' με εκτέλεση φάουλ του Ντιαμάντι. Αμέσως μετά, στο 58', η Κάλιαρι έφτανε μια ανάσα από την ισοφάριση αλλά ο Ζιλέ απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Κοσού, ο οποίος είχε φύγει στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων. Νέα απίστευτη ευκαιρία για την Κάλιαρι στο 63' με τον Τιάγκο Ριμπέιρο να μην σκοράρει προ κενής εστίας, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με χαμένο τετ α τετ του Ακουαφρέσκα στο επόμενο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά στάθηκαν άτυχοι και στο 70', όταν η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι από την κεφαλιά του Λαριβέι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η Κάλιαρι προσπάθησε ως το τέλος αλλά δεν ισοφάρισε ποτέ και έτσι παραμένει μόνο στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Μπολόνια με τη νίκη της πήγε στο +6 από την 18η Λέτσε.