Με γκολ του… δικού του Καραμάνου, ο κακός Ολυμπιακός ηττήθηκε ΔΙΚΑΙΟΑΤΑΤΑ από τον Ατρόμητο με 1-0, λίγες μέρες πριν από το ματς με τους Σουηδούς! Μόνος διασωθείς ο Μαζουακού, εξαιρετικοί οι Περιστεριώτες.

Σκεφτόταν τη Μάλμε ο Ολυμπιακός; Ίσως, αλλά δεν έχασαν μόνο οι ερυθρόλευκοι, αλλά νίκησε και ο Ατρόμητος με σκόρερ μάλιστα έναν παίκτη που από το επόμενο καλοκαίρι θα είναι στο Λιμάνι, τον Τάσο Καραμάνο! Με εξαίρεση το πρώτο 15λεπτο, ο Ολυμπιακός ήταν κατώτερος των προσδοκιών και στο β` μέρος έκανε όλη και όλη μια ευκαιρία με τον Μήτρογλου… Οι γηπεδούχοι είχαν ένα εντυπωσιακό 10λεπτο (25`-35`) και ο Ρικάρντο ΣαΠίντο δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερο ντεμπούτο!

Πανάξια ο Ατρόμητος

Καλό ρυθμό είχε το ματς στο ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά, παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης από νωρίς, δίχως όμως σημαντικές φάσεις. Στη συνέχεια το καλό τέμπο χάλασε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μεν την κατοχή, ανούσια δε. Ο Ατρόμητος με τη σειρά του πρόσεχε περισσότερο τα νώτα του, αλλά δεν απέφευγε και τα λάθη.

Παρ` όλα αυτά, στο 22` οι Περιστεριώτες έφτασαν κοντά στο 1-0, αλλά η κεφαλιά του Καραμάνου με τον Ρομπέρτο εξουδετερωμένο πέρασε άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 24` είχε πλασέ μόλις άουτ από την τακουνιά του Ναπολεόνι! Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν σε… τρικυμία και στο 26` ο Παπάζογλου ανενόχλητος σούταρε πάνω στον Ρομπέρτο! Μια, δυο, τρεις στο 29` ο Καραμάνος εξιλεώθηκε για τις προηγούμενες χαμένες ευκαιρίες κάνοντας το 1-0 με σουτ από την περιοχή! Ο Ολυμπιακός πίεσε στο τελευταίο 5λεπτο, δίχως όμως να αλλάξει κάτι, με τον Ατρόμητο να διαμαρτύρεται δικαίως για τη φάση του 37`, όταν ο Μποτία γκρέμισε τον Ναπολεόνι λίγο έξω από την περιοχή…

Συνοψίζοντας, ο Ολυμπιακός πλην του πρώτου 10λεπτου ήταν κακός, δεν είχε βρει διαδρόμους, με τον Ομάρ παράλληλα να έχει βρει τον μπελά του στα δεξιά από τον Καραμάνο και τους Περιστεριώτες πλην του γκολ να έχουν άλλες τρεις κλασικές ευκαιρίες!

Δεν του `πιασε τίποτα

Ο Ατρόμητος έδωσε χώρο στους ερυθρόλευκους, παίζοντας αρκετά οπισθοχωρημένα, με τους φιλοξενούμενους πάντως να μην μπορούν να απειλήσουν και τον Μίτσελ να βάζει Ντουρμάζ στη θέση του Τσόρι και τον Κασάμι να παίζει στον χώρο που ήταν ο Αργεντινός. Το σκηνικό παρέμενε το ίδιο, με τον Ολυμπιακό να έχει την μπάλα χωρίς να απειλεί (πλην της φάσης του Μήτρογλου στο 60`) και τους γηπεδούχους να αμύνονται.

Ο Μίτσελ έβαλε και τον Μπενίτες δίπλα στον Μήτρογλου, με τον Ατρόμητο να έχει κλειστεί για τα καλά στα καρέ του. Με τη σειρά του, ο Σα Πίντο πέρασε τον Φάμπιο για να κρατήσει λίγο μπάλα, πριν από τη φάση του 73` με τον κορυφαίο του Ολυμπιακού, Μαζουακού, να κάνει την παράλληλη μπαλιά στην εστία, χωρίς αποτέλεσμα! Η τελευταία κίνηση του Ισπανού ήταν ο Φορτούνης, ψάχνοντας με κάθε τρόπο το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ως το τέλος αλλά δεν κατάφεραν τίποτα άλλο και δίκαια ηττήθηκαν.