Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στη Μόσχα, οι δυνάμεις του τον εγκατέλειψαν στο δεύτερο μέρος και γνώρισε την ήττα από την ΤΣΣΚΑ με 86-69. Στους παράγοντες που έφεραν το αρνητικό αποτέλεσμα στάθηκε μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του "τριφυλλιού", Αργύρης Πεδουλάκης.

Ο Έλληνας προπονητής τόνισε πως δεν υπήρχε συγκέντρωση και πως το μυαλό όλων είχε μείνει στο Κύπελλο. "Δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω" ήταν η απάντησή του στην ήττα, δίνοντας ώθηση στους παίκτες του να συνεχίσουν. Διαβάστε περισσότερα…

«Δεν είχαμε τη συγκέντρωση, που απαιτούσε ένα τέτοιο παιχνίδι. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε και την ενέργεια, που θέλαμε. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για εμάς. Δε λειτούργησε τίποτα σωστά στην άμυνα. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε την δυνατότητα να πάρει μία διαφορά και να ξεφύγει, ενώ εμείς δεν καταφέραμε να ακολουθήσουμε. Το μυαλό μας είχε μείνει στον τελικό. Δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω. Ακόμη κι αυτή η ήττα είναι μία εμπειρία για όλους μας.

Θα πρέπει να μάθουμε να διαχειριζόμαστε και τις επιτυχίες και τις αποτυχίες. Έχουμε συνεχόμενα παιχνίδια μπροστά μας και θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, κάτι που δεν καταφέραμε απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Το μυαλό είναι πολύ σημαντικό στο μπάσκετ. Ίσως και το πιο σημαντικό. Συνεχίζουμε. Όσα παιδιά έχουν εμπειρία από τέτοιες καταστάσεις, μπορούν να βοηθήσουν και τους υπόλοιπους».