Τρομερή εμφάνιση ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 κόντρα Ατλέτικο και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό. Γκολάρα Μαζουάκου, ποίημα Αφελάι και Πιστολέρο. Το κράτησε ο κόσμος στο τέλος όταν μείωσαν.

Με φοβερή εμφάνιση ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ και ξεκίνησε εντυπωσιακά την φετινή του περιπέτεια του στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 2-0 με γκολάρες του Μαζουάκου στο 13′ και Αφελάι στο 31′, οι Ροχιμπλάνκος μείωσαν με τον Μάντζουκιτς στο 38′, όμως ο Μήτρογλου στο 75′ έβγαλε τα πιστόλια του για το 3-1. Η πρωταθλήτρια Ισπανίας μείωσε στο 87′ με τον Γκρίζμαν, όμως η τεράστια αυτή νίκη δεν χανόταν για τους πρωταθλητές Ελλάδος.

Την ίδια ώρα, στο άλλο ματς του ομίλου, η Γιουβέντους νικούσε 2-0 τη Μάλμε.

Μαγικό ξεκίνημα, τους πάτησε!

Ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος στο παιχνίδι και με τον κόσμο να του δίνει τρομερή ώθηση, όχι μόνο κατάφερε να αντέξει στο πρώτο δυνατό 1Ολεπτο της Ατλέτικο, αλλά ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα, στο 13ο λεπτό μετά από ασίστ του Αφελάι, ο Μαζουάκου έπιασε ένα πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα και έβαλε… φωτιά στις εξέδρες, με αποτέλεσμα στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός να χάσει για λίγο την συγκέντρωσή του. Η Ατλέτικο προσπάθησε να «απαντήσει», απείλησε στο 17′ με κεφαλιά του Μάντζουκιτς, αλλά και στο 22′ με τον Γκαρθία, ωστόσο αυτός που βρήκε και πάλι δίχτυα ήταν ο Ολυμπιακό.

Στο 30′ λεπτό οι Πειραιώτες εκτέλεσαν μοναδικά την αντεπίθεση, ο Τσόρι γύρισε για τον Μήτρογλου, αυτός άφησε την μπάλα κάτω από τα πόδια για τον Αφελάι και ο Ολλανδός με φοβερό τελείωμα έγραψε το 2-0. Το γήπεδο πήρε κυριολεκτικά φωτιά…

Τσάμπα γκολ, τσάμπα νεύρα

Μετά και το δεύτερο γκολ τα πράγματα ήταν… πρίμα για τον Ολυμπιακό, αφού οι Πειραιώτες είχαν φοβερή ψυχολογία, ενώ οι παίκτες της Ατλέτικο ήταν λίγο χαμένοι. Ωστόσο, χωρίς να υπάρχει πλέον ρυθμός στο ματς και χωρίς να πιέζουν καθόλου, οι «ροχιμπλάνκος» βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν στο ματς. Στο 38′ οι Αμπιντάλ – Αφελάι άφησαν ολομόναχο τον Μάντζουκιτς και αυτός με κεφαλιά από κοντά μείωσε σε 2-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο τελείωσε με ένταση και πολλά νεύρα, με τον Μανιάτη να «αρπάζεται» με τους αντιπάλους του, που δεν τήρησαν το fair playόταν βρέθηκε στο έδαφος.

Ο Πιστολέρο γύρισε!!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ατλέτικο να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Ολυμπιακό να… κρατιέται πολύ έξυπνα πίσω και να προσπαθεί να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Οι «ροχιμπλάνκος» πίεσαν, απείλησαν και έχασαν κάποιες καλές στιγμές με τον Γκριζμάν και τον Τουράν, ωστόσο στο 75′ οι Πειραιώτες ξαναχτύπησαν. Ο Κασάμι κινήθηκε ωραία από δεξιά, γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή στον Μήτρογλου, αυτός γύρισε το σώμα του και με σουτ από κοντά έγραψε το 3-1. Ο «Πιστολέρο» τρελάθηκε, πανηγύρισε έξαλλα και έβαλε ξανά τα πιστόλια του στους πανηγυρισμούς.

Δεν θα το άφηνε ο κόσμος…

Από το γκολ του Μήτοργλου και μετά ο Ολυμπιακός επέστρεψε πίσω και έδωσε χώρο στην Ατλετικό, η οποία στο 86′ έβαλε νέους… μπελάδες, όταν ο Γκρίζμαν σκόραρε με σουτ από κοντά ολομόναχος και μείωσε σε 3-2. Στα τελευταία λεπτά οι «ροχιμπλάνκος» πίεσαν πολύ, όμως οι Πειραιώτες άντεξαν και με τις φωνές του κόσμου πήραν μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη.